Сабота, Април 19, 2014

ПРЕСПАНСКИ АБЕР

Преспански Крст

Честитка по повод Велигден на Градоначалникот Стрезовски

По повод најголемиот христијански празник Велигден, градоначалникот на општина Ресен М-р Ѓоко Стрезовски, на сите православни христијани им го честита Христовото Восресение.

Читај повеќе: Честитка по повод Велигден на Градоначалникот Стрезовски

 

Ресенчанец претепал продавачка

ПС Ресен поднесе кривична пријава против С.А.(34) од Ресен, за сторено кривично дело тешка телесна повреда.

Читај повеќе: Ресенчанец претепал продавачка

   

Велигденскиот хепенинг 2014 НЕМА ДА СЕ ОДРЖИ

Велигденскиот Хепенинг 2014 година кој беше предвиден да се одржи на 17.04.2014 ( четврток) , заради трагедијата која се случи вчера во која во сообраќајна несреќа загинаа мајка и ќерка од нашата општина, нема да се одржи.

Читај повеќе: Велигденскиот хепенинг 2014 НЕМА ДА СЕ ОДРЖИ

 

Зонимак,Радовиш и Младост 09 противници на Преспа во ракометниот куп

На состанокот одржан на ден 15.04.2014 год. во просториите на РФМ, извршено е жребање за 1/8 финалните групи во машка конкуренција.
Екипата на РК Преспа 2010 е во следната група:

Читај повеќе: Зонимак,Радовиш и Младост 09 противници на Преспа во ракометниот куп

   

Трагедија во Преспа - две жртви во сообраќајна несреќа

Мајка и шест годишна ќерка починале, а другата 16 годишна ќерка се бори за живот по тешката сообраќајна несреќа што се случи на регионалниот пат Битола-Ресен.

Читај повеќе: Трагедија во Преспа - две жртви во сообраќајна несреќа

 

Во Ресен во Четврток ќе се одржи ``Велигденски хепенинг``

По повод Велигденските празници, и оваа година  во Ресен ќе се одржи "Велигденски Хепенинг" – 2014.  Со цел заеднички да го одбележиме празникот над празниците – Христовото вознесени или Велигден претпразнично во четврток на 17-ти април 2014-та  година на градскиот плоштад во Ресен ќе се организира "Велигденски Хепенинг".

Читај повеќе: Во Ресен во Четврток ќе се одржи ``Велигденски хепенинг``

   

Во Ресен ќе се одбележи 23 Април Ден на книгата

Традиционално, 23 април се одбележува во светот како Ден книгата и авторското право.

Читај повеќе: Во Ресен ќе се одбележи 23 Април Ден на книгата

 

Резулатати од Избори за Претседател 2014 во прв круг во Општина Ресен (по избирачки места)

Во Општина Ресен вчера ( 13.04.2014) се  одржа првиот круг од Претседателските Избори 2014 година на кој своето избирачко право го искористија 8369 граѓани од Општина Ресен. Во Првиот Круг најмногу гласови доби кандидатот Ѓорге Иванов 4738 пред кандидатот Стево Пендаровски со 2926, Кандидатот Илијаз Халими 248 гласови и Зоран Поповски со 193  гласови. Неважечки гласови биле 264.

Читај повеќе: Резулатати од Избори за Претседател 2014 во прв круг во Општина Ресен (по избирачки места)

   

Соопштение бр.5/2014 од Служба за прогноза и сигнализација

Врз основа на податоците добиени од агрометеоролошките станици во цела Преспа во утринските часови имавме ниски температури. Во прилог се дадени просечните утрински температури.

Читај повеќе: Соопштение бр.5/2014 од Служба за прогноза и сигнализација

 

Нова ТВ: Во премрзната состојба пронајдени двајцата залутани туристи на Галичица

Успешно заврши потрагата по двајцата туристи од Словенија и Полска кои вчера се загубија на планината Галичица. Во премрзната состојба и накиснати од дождот тие биле пронајдени по повеќе од 4 часа потрага. Станува збор за 28 годишна девојка од Полска и 23 годишно момче од Словенија кои дошле на неколку дневен одмор во Охрид. Двајцата туристи во текот на вчерашниот ден тргнале да се движат по планината во делот на Петринско поле и врвот Игла. Но откако ги зафатило невреме залутале од патот и немале повеќе ориентација каде се движат. Ги зафатило и мрак и биле пронајдени нешто после полноќ.

Читај повеќе: Нова ТВ: Во премрзната состојба пронајдени двајцата залутани туристи на Галичица

   

Преспа

Голем град

Што најмногу треба да се превземе за подобар откуп на јаболката?

HPIM1214 HPIM1202 sliki noken zivot 5 HPIM1206 noken zivot 1 HPIM1203 HPIM1212 HPIM1223 HPIM1207 sliki24
Без претходно одобрение од prespanews забрането е користење на делови или во целост статии од порталот

Login Form