S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Вести
  • Register

Петар Темелковски во Петок во Ресен ќе настапи со "Песни за Татковината" посветена на Никола Јонков Вапцаров

Актерот Петар Темелковски во Петок на 18.08.2017 година со почеток од 20 часот во дворот на ресенскиот сарај  ќе им се претстави на ресенчани со монодрамата „Песни за татковината“ од Никола Јонков Вапцаров, која премиерно беше изведена во фебруари оваа година   во Велес.

Повеќе: Петар Темелковски во Петок во Ресен ќе настапи со "Песни за Татковината" посветена на Никола...

Започна асфалтирање на помали патчина и улици во Ресен

Во изминатите два дена во  Општина Ресен се реализира проект за асфалтирање на помали улици  и патчиња. Досега се изградени улица во с. Сопотско,  во должина од 150 метри, два краци на улица Јосиф Јосифовски, два краци на ул. Мите Трајчевски.

Повеќе: Започна асфалтирање на помали патчина и улици во Ресен

МЗШВ ЗАПОЧНУВА СО ПОСТПКАТА ЗА ПРИБИРАЊЕ НА БАРАЊА ЗА ВРШЕЊЕ НА УВИД НА ТЕРЕН НА ЗЕМЈОДЕЛСКИТЕ ПОСЕВИ И ЗЕМЈОДЕЛСКИОТ ИМОТ НА КОЈ ИМА НАСТАНАТО ШТЕТА.

МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗЕМЈОДЕЛСТВО ШУМАРСТВО И ВОДОСТОПАНСТВО СОГЛАСНО ЧЛЕН 99 И 99-Б ОД ЗАКОНОТ ЗА ЗЕМЈОДЕЛСТВО И РУРАЛЕН РАЗВОЈ  („Службен весник на Република Македонија“ бр. 49/2010; 53/2011, 126/2012, 15/2013,  69/2013, 106/13, 177/14,  25/15, 73/15, 83/15, 154/15, 11/16, 53/16 , 120/16, 163/16 и 74/17) и Уредбата за начинот на утврдување на неповолниот климатски настан, настаната штета, пресметување на загубата на приходот, пресметката на штетата, постапката за исплата на помошта („Службен весник на Република Македонија“ бр43/13)  А ВО ВРСКА СО ДОБИЕНИОТ ИЗВЕШТАЈ ЗА НАСТАНАТ КЛИМАТСКИ НЕПОВОЛЕН НАСТАН – ЕЛЕКТРИЧНИ ПРАЗНЕНЈА СО ПОЈАВА НА ПОРОЕН ДОЖД И ГРАД НА ДЕН 20 ЈУЛИ 2017 ГОДИНА  ОД УПРАВТА ОД ХИДРОМЕТЕОРОЛОШКИ РАБОТИ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА, ВЕ ИЗВЕСТУВА ДЕКА ОД 24.07.2017 ГОДИНА ДО 11.08.2017 ГОДИНА ЗАПОЧНУВА СО ПОСТПКАТА ЗА ПРИБИРАЊЕ  НА БАРАЊА ЗА ВРШЕЊЕ НА УВИД НА ТЕРЕН НА ЗЕМЈОДЕЛСКИТЕ ПОСЕВИ И ЗЕМЈОДЕЛСКИОТ ИМОТ НА КОЈ ИМА НАСТАНАТО ШТЕТА.

Повеќе: МЗШВ ЗАПОЧНУВА СО ПОСТПКАТА ЗА ПРИБИРАЊЕ НА БАРАЊА ЗА ВРШЕЊЕ НА УВИД НА ТЕРЕН НА ЗЕМЈОДЕЛСКИТЕ...

Честитка на Градоначалникот Стрезовски по повод Илинден

Почитувани Сограѓани,

Илинден, е симбол на победата на македонскиот непокор.

Денес, Република Македонија одбележува 114 години од Илинденското востание и 73 години од Првото заседание на АСНОМ.

Повеќе: Честитка на Градоначалникот Стрезовски по повод Илинден

Здружението Агро Преспа во Ресен со протест заради недоисплатени субвенции и штети од мраз во Преспа

Превземено од http://www.resen.gov.mk/default.aspx

Денеска во просториите пред Подрачната Единица на Министерството за Земјоделство, Шумарство и Водостапанство во Ресен и Општина Ресен , група земјоделци од  Здружението на Овоштари Агро Преспа од Ресен го изразија својот револт по основ на однесувањето на МЗШВ заради тоа што според нив и на крајот на месец јули сеуште немаат добиено дел од субвенциите од минатата година во делот на овоштарство и немаат добиено обештетување од минатогишната непогода мраз која ја зафати Преспа.

Повеќе: Здружението Агро Преспа во Ресен со протест заради недоисплатени субвенции и штети од мраз во Преспа

Подкатегории

Временска прогноза

Light Rain

5°C

Resen

Light Rain

Humidity: 81%

Wind: 14.48 km/h

  • 24 Mar 2016

    Rain/Snow 6°C 0°C

  • 25 Mar 2016

    Partly Cloudy 7°C -3°C

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.