S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Вести
  • Register

Соопштение бр.30 од Служба за прогноза и сигнализација

Врз основа на податоците добиени од агрометереолошките станици, се оценува дека во реоните на Езерани и Лавци се создадоа услови за 100% силна инфекција од конидиите на чадливата краставост. Се препорачува во наредниве неколку дена штом дозволат временските услови  производителите да извршат третирање со мезосистемични или системични фунгициди во комбинација со контактни фунгициди. 

 

Следните пестицидни комбинации се препорачани за оние региони во кои има помали штети од ниските температури и каде што овие пестицидни комбинации се економски оправдани.

 

Препорачани фунгицидни комбинации :

Indar 5EW +Collis + Dithane M45 ( Delan 700WG )

Indar 5EW + Dithane M45 ( Delan 700 WG )

Embrelia + Delan 700 WG

Embrelia 140 SC

Tercel + Collis

Tercel + Indar 5 EW

Ресен,

27.07.2016

 Здружение на овоштари Благој А. Котларовски

Служба за прогноза и сигнализација

М-р  Ефтим Петковски

Контакт: тел. 078 – 389 – 897,  e – mail: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.">Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

              

 

 Подржано од:

Хемомак Пестициди – ексклузивен застапник за BASF – Германија                                       Холма – ексклузивен застапник за Syngenta – Швајцарија.

 

 

Временска прогноза

Light Rain

5°C

Resen

Light Rain

Humidity: 81%

Wind: 14.48 km/h

  • 24 Mar 2016

    Rain/Snow 6°C 0°C

  • 25 Mar 2016

    Partly Cloudy 7°C -3°C

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.