S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Вести
  • Register

Известување за Трибина за Земјоделци

На ден 08.08.2016 г . во Големата Сала на Општина Ресен ќе се одржи трибина на тема ``одгледување на  лешник , презентација на сорти кои се селекционирани за нашето подрачје .

Организаторот на оваа трибина е    ДООЕЛ    АЛ ЈУНАЈТИД    со седиште во Струга , реномирана фирма  за одгледување на лешник   и дистрибуција  на сертифициран саден материјал  за лешник  од Италија ,  како овластен  застапник за Македонија   на ФЕРЕРО  -Италија ,  во врска   со начините на одгледување на лешник , презентација на нови сорти на лешник –сертифицирани за нашето подрачје  ,досегашно искувство со одгледувањето на лешник и , искувство од Италија и од други држави  и тн.

 На предавањето   ќе присувстуваат и гости од Италија  и тоа  главниот директор на Фереро –Италија  за Југоисточна Европа, Г-инот Гофредо Перна , како и преставници на МЗШВ ПЕ РЕСЕН.

 Се покануваат сите земјоделци , земјоделски задруги и здруженија да земат активно учество на истата .

Ресен на ден 08.08.2016 година (понеделник ) од 13.00 часот    

Временска прогноза

Resen

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.