S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Вести
  • Register

Врвна поезија на Хераклејските Поетски Вечери во Ресенскиот Сарај

Синоќа во преубавиот амбиент на ресенскиот сарај се одржа втората вечер од Хераклејските Поетски Среќавања - Средби на Медитеранот. Пред ресенската поетска публика свои поетски творби читаа поголем број на поети од земјата , вклучувајќи ги и локалните поети од здружението Преспанска Елегија. Сепак централно место на манифестацијата имаше преставувањето на творечкиот опус на академик Богомил Ѓузел кој на 11 издание на ХПС се стекна со титулата Поета Лауреатис и добитник на наградата Златна Лира.

 

Со звуците на класичната музика на виолина од Ивана Наковска и читање на поетски творби на македонски и англиски беше промовирана и збирката на поезија од битолската поетеса Катерина Наковска која прерано трагично го заврши својот живот во 2004 година.

Временска прогноза

Light Rain

5°C

Resen

Light Rain

Humidity: 81%

Wind: 14.48 km/h

  • 24 Mar 2016

    Rain/Snow 6°C 0°C

  • 25 Mar 2016

    Partly Cloudy 7°C -3°C

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.