S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Вести
  • Register

Во Долно Дупени се асфалтира

Екипи на фирмата изведувач Жикол Скопје, по комплетно завршените подготвителни градежни активности, од вчера започна со асфалтирање на пет улични системи во с. Долно Дупени.

Се работи за градежен зафат како дел од тритте проекти кои Општина Ресен ги реализира со финасиска поддршка на Светка банка во висина од 260 000 евра. Конкретниот проект во село Долно Дупени опфаќа изградба на пет  улици во селото во должина од 1,1 километар за што се обезбедени околу 4 милиони денари. Другите два тековни проекти преку светска Банка се комплетна реконструкција на водоснабдителниот систем во с. Сливница и канделабриско осветлување на с. Царев Двор. – истакна градоначалникот на Општина Ресен д-р Ѓоко Стрезовски при посетата на градежните активности во Долно Дупени , кои според изведувачот се очекува да завршат во првата половина на месец Септември оваа година.

Временска прогноза

Light Rain

5°C

Resen

Light Rain

Humidity: 81%

Wind: 14.48 km/h

  • 24 Mar 2016

    Rain/Snow 6°C 0°C

  • 25 Mar 2016

    Partly Cloudy 7°C -3°C

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.