S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Вести
  • Register

Делегација на Општина Ресен положи свежо свеќе на Споменикот на Револуцијата

По  повод Денот на Независноста на Република Македонија , 8-ми Септември, делегација на Општина Ресен , предводена од Градоначалникот на Општина Ресен д-р Ѓоко Стрезовски, денес на градскиот плоштад" Цар Самоил" во Ресен на Споменикот на Револуцијата, положи свежо цвеќе во знак на почит на сите борци за слободата и независноста на Република Македонија.

 

 

За утре пак, во Големата сала на Општина Ресен , во 11 часот закажана е Свечена Седница на Советот на Општина Ресен по повод 72 години од ослободувањето на Ресен и Преспа , како и одбележувањето на 74-годишнината од трагичната смрт на Преспанскиот народен херој , револуционер и поет Мите Богоевски . Делегации од Општина Ресен , Советот на Општина Ресен и Сојузот на Здружението на Борците  од НОБ од Преспа , ќе положат свежи цвеќиња на повеќе бисти  во Општината Ресен.

 

Временска прогноза

Light Rain

5°C

Resen

Light Rain

Humidity: 81%

Wind: 14.48 km/h

  • 24 Mar 2016

    Rain/Snow 6°C 0°C

  • 25 Mar 2016

    Partly Cloudy 7°C -3°C

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.