S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Вести
  • Register

Делегации на Општина Ресен и ОК ВМРО ДПМНЕ положија свежо цвеќе по повод Денот на Македонската Револуционерна Борба

По повод одбележувањето на државниот празник 23 Октомври – Денот на Македонската Револуционерна Борба, во Ресен  делегации на Општина Ресен и ОК ВМРО ДПМНЕ положија свежо цвеќе на Споменикот на Револуцијата на градскиот плоштад Цар Самоил. Исто така во склоп на одбележувањето на 123 годишнината од формирањето на Македонската Револуционерна Организација , се одржа и краток историски час во Спомен Куќата на Татарчеви во Ресен , на кој беше потенцирана улогата на првиот Претседател на Македонската Револуционерна Организација д-р Христо Татарчев, во чија чест е изградена Спомен куќат , која  на ранг на музеј функционера од минатата година.
Користејќи ја оваа прилика Градоначалникот на Општина Ресен д-р Ѓоко Стрезовски го истакна значејњето на овој празник за македонската држава  и притоа истакна дека славењето на денешниот ден е всушност истакнување на достојна почит на сите борци низ македонската историја кои своите животи ги втемелиле во нашата слобода и независност.
Новопоставениот Кординатор на ОК ВМРО ДПМНЕ во Ресен г-дин Јован Тозиевски пак полагајќи свежо цвеќе на Споменикот на Револуцијата истакна дека овие светли денови на нашата историја треба да ја имаат функцијата на обединувачки фактор кај сите македонци и дека во исто време треба да се основ за градење на силна и просперитетна држава.
 
 
 
 
 

Временска прогноза

Light Rain

5°C

Resen

Light Rain

Humidity: 81%

Wind: 14.48 km/h

  • 24 Mar 2016

    Rain/Snow 6°C 0°C

  • 25 Mar 2016

    Partly Cloudy 7°C -3°C

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.