S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Вести
  • Register

Се расчистива дивата депонија во близина на Макази

Извесен период наназад во Република Македонија се реализира проектот ,, Македонија без отпад ‘’ , а една од пилот општините во реализација на преоктот е Општина Ресен .

Во рамките на споменатиот проект, денес и утре Општина Ресен реализира проект за чистење на дивите депонии на подрачјето на општината. Се чисти дивата депонија на местото викано Макази , во непосредна близина на Ресен каде постои голема дива депонија со над 300 м3 градежен и друг вид комунален отпад. Во чистењето и отстранувањето на отпадот, покрај Општина Ресен со градежна механизација и работна сила учетствуваат и ЈП Македонски Шуми пдружница Ресен, ЈП Македонија Пат и ЈКП Пролетер Ресен. По средувањето на просторот и целосното однесување на отпадот кој што се транспортира до депонијата за градежен отпад во непосредна близина на Ресен .Општината во соработка со подружницата Преспадрво ке пристапи кон облагородување на просторот со засадување на зеленило и дрва.

Временска прогноза

Light Rain

5°C

Resen

Light Rain

Humidity: 81%

Wind: 14.48 km/h

  • 24 Mar 2016

    Rain/Snow 6°C 0°C

  • 25 Mar 2016

    Partly Cloudy 7°C -3°C

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.