S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Вести
  • Register

Одбележан патрониот празник во ОУ Мите Богоевски - Ресен

Денеска во просториите на ресенското основно училиште ОУ Мите Богоевски во Ресен  беше одбележан патрониот ден наоваа образовна институција. Настанот започна со краток историски час за животот и делото на народниот херој Мите Богоевски а претходно пред споменикот на Мите Богоевски во дворот на основното училиште  беа положени  свежи цвеќиња од делегации од училиштето.

За оваа манифестација пред Градоначалникот на Општина Ресен Д-р Ѓоко Стрезовски, пред претставници на други образовни институции ,родители и други гости беше  подготвена богата културно-уметничка програма во која доминираа изведби на училишниот хор и оркестар, рецитали и игри.

Инаку ОУ Мите Богоевски е најстаро основно училиште на територија на град Ресен кое со својата работа започнало во далечната 1944 година .

.

 

 

 

 

Временска прогноза

Light Rain

5°C

Resen

Light Rain

Humidity: 81%

Wind: 14.48 km/h

  • 24 Mar 2016

    Rain/Snow 6°C 0°C

  • 25 Mar 2016

    Partly Cloudy 7°C -3°C

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.