S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Вести
  • Register

11 – годишен ученик од Ресен со две републички награди по природни науки

Ученикот Димитриј Питроповски освои 3 место на натпреварот по природни науки кој беше организиран во Скопје по повод „Ноември - месец на науката“.

 

Во Скопје на ден 11 и 12 ноември се организира настан, изложба и натпревар на активности по повод „Ноември - месец на науката“. Настанот е во организација на Друштвото на физичарите на Р. Македонија, Сојузот на хемичарите и технолозите на Македонија, Друштво на биолози на Р. Македонија, Македонско астрономско друштво, Македонско географско друштво, Скопско астрономско друштво, Природно - математички факултет и Skopje City Mall. На натпреварот учество зеде и Димитриј Питроповски, ученик од 6 одделение од ОУ Гоце Делчев – Ресен, под менторство на наставникот Александар Котевски. Тој освои 3 место на овој натпревар при огромна конкуренција од цела држава и на негова 11 – годишна возраст веќе има две републички награди по природни науки. 

Временска прогноза

Light Rain

5°C

Resen

Light Rain

Humidity: 81%

Wind: 14.48 km/h

  • 24 Mar 2016

    Rain/Snow 6°C 0°C

  • 25 Mar 2016

    Partly Cloudy 7°C -3°C

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.