S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Вести
  • Register

Во акцијата Ден на Дрвото во Општина Ресен се засадуваше во близина на Штрбово

Во општина Ресен во Катастарската Општина Штрбово место викано Долги рид денеска се одржа 17-та акција Ден на Дрвото - Засадија Својата Иднина. Во акцијата активно учество зедоа околу 500 учесници кои на површините предвидени за засадување денесе засадија 8000 садници на  црн и бел бор,питом костен даб и црн орев.. Остатокот од предвидените 40 000 садници на површина од 20 хектари ЈП македонски шуми ќе ги засади во престојниот период. 
 
Во акцијата активно учествуваа вработените од Општина Ресен , ученици од основните и средното училиште , вработени во ЈП македонски Шуми  и граѓани , исто така акцијата беше поддржана и од МВР , Здравствен Дом Ресен и други институции, со што се продолжи еден континуитет во Преспа да во секоја година се засадуваат нови површини со дрвја со што се збогатува со шумскиот фонд во Преспа. - изјави Градоначалникот на Општина Ресен д-р Ѓоко Стрезовски.
 
 
 

Временска прогноза

Light Rain

5°C

Resen

Light Rain

Humidity: 81%

Wind: 14.48 km/h

  • 24 Mar 2016

    Rain/Snow 6°C 0°C

  • 25 Mar 2016

    Partly Cloudy 7°C -3°C

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.