S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Вести
  • Register

Честитка од Градоначалникот Стрезовски до турската етничка заедница

По повод одбележувањето на 21- ви декември – Денот на наставата на турски јазик во Македонија, градоначалникот Стрезовски испрати честитка до припадниците на турската етничка заедница во Општина Ресен.- Честитајќи ви го денешниот празник, сакам да го истакнам значењето на образувањето на мајчиниот јазик, кое е важно во негувањето на основните обележја на еден народ. Тоа го јакне и го зачувува националниот и културен идентитет, овозможувајќи им на нашите сограѓани да ги негуваат своите културни и верски традиции.

Турската заедница е почитуван и значаен дел од Општина Ресен и во целокупното македонско мултикулктурно општество.
Нека Ви е честит овој голем празник и ваквите празнувања нека го подобруваат и онака добриот меѓуетнички соживот во Ресен - стои во честитката на градоначалникот д-р Ѓоко Стрезовски по повод одбележувањето на Денот на наставата на турски јазик.

Временска прогноза

Light Rain

5°C

Resen

Light Rain

Humidity: 81%

Wind: 14.48 km/h

  • 24 Mar 2016

    Rain/Snow 6°C 0°C

  • 25 Mar 2016

    Partly Cloudy 7°C -3°C

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.