S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Вести
  • Register

На градскиот Плоштад во Ресен ќе се одбележи дочекот на Стара Нова Година

Изминативе години Општина Ресен се вклучува во одбележувањето на тројниот празник, Верски празник во чест на светецот Василиј Велики, Верски празник обрезание Господово и дочек на Стара Нова Година.

Во таа насока Општина Ресен и оваа година ќе организира манифестација на Градскиот Полоштад во Ресен на 13-ти Јануари 2017 година од 18 до 20 часот . Со песни и ора крај големиот василичарски оган, ќе се послужува топла ракија, сокови и банички.Во склоп со традицијата во една од баничките ќе има и паричка, при што среќниот добитник од присутните граѓани на настанот ќе добие LED HD Телевизор поклон од Општина Ресен.Предвидено е покрај вообичаениот василичарски оган на плоштадот да има и музичка програма со музичкиот состав Андромеди.

Временска прогноза

Light Rain

5°C

Resen

Light Rain

Humidity: 81%

Wind: 14.48 km/h

  • 24 Mar 2016

    Rain/Snow 6°C 0°C

  • 25 Mar 2016

    Partly Cloudy 7°C -3°C

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.