S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Вести
  • Register

Во Отешево ќе биде спуштајнето на Светиот Крст за Водици

Во Преспа традиционално во водите на Преспанското Езеро и ова година ќе се осветуваат во Отешево. На големиот христијански празник "Водици", на 19-ти Јануари на плажата пред ресторанот "LakeView" во Отешево со почеток во 12 часот ќе се изврши  осветувањето на водите на Преспанското езеро и традиционалното фрлање на светиот крст. Чинот на осветување на водите ќе го водат свештеници од преспанско-пелагониската епархија .

 

Овој настан кај православните верници во Преспа предизвикува голем интерес што се манифестира со голема посетеност на истиот. Исто така се очекува оваа година да се пријават и рекорден број на верници кои ќе скокаат по светиот крст во водите на Преспанското езеро.За верниците од Ресен , од Преспанското намесништво информираат дека ќе има организиран превоз со еден автобус кој ќе тргне за Отешево во 11 и 30 часот од пред црквата Св. Ѓорѓи во РЕсен.

Временска прогноза

Light Rain

5°C

Resen

Light Rain

Humidity: 81%

Wind: 14.48 km/h

  • 24 Mar 2016

    Rain/Snow 6°C 0°C

  • 25 Mar 2016

    Partly Cloudy 7°C -3°C

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.