S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Вести
  • Register
×

Предупредување

Грешка при вчитување XML документ

Opening and ending tag mismatch: HR line 14 and BODY

Premature end of data in tag HR line 8

Premature end of data in tag BODY line 6

Premature end of data in tag HTML line 1

Изложба и промоција на монографија за Светиот Владимир во Ресен

Во петок на 17.03.2017 година во организација на Општина Ресен  и Домот на Култура од Ресен во ресенскиот сарај со почеток од 19 часот  се организира изложба Портретите на Светиот Владимир  на Балканот од XVII до XX век и промоција на Монографија Светиот Кнез Владимир како продолжение на воспоставената соработка од областа на културата која Општина Ресен ја заснова со Општина Бар од Црна Гора и општина Елбасан од Република Албанија.

 

 Изложбата Портретите на Светиот Владимир  на Балканот од XVII до XX век”   која претходно во месец декември беше поставена во излобениот салон  на МАНУ, ќе ја престави  проф. Др. Сашо Цветковски, додека пак за Монографијата  Светито Кнез Владимир ќе говорат  гостите од Црна Гора академик Сретен Перовиќ- уредник, и г-дин Милорад Алексиќ во име на издавачот на фондацијата  Св. Петар Цетински  од Подгорица.

 

На овој настан во холот на ресенскиот сарај ќе настапи и хорот Св Ахил Преспански  со интерпретација на црковна византиска музика , а меѓудругото ќе се читаат и фрагменти од стихозбирката Така Љубеше Косара од Лидија Дочовска Павловска

Временска прогноза

Resen

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.