S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Вести
  • Register

Соопштение бр.3/17 од Служба за прогноза и сигнализација

Врз основа на податоците добиени од агрометереолошките станици, се оценува дека во цела Преспа се создадоа услови за 100% силна инфекција од аскоспорите на чадливата краставост. Се препорачува во наредниве неколку дена штом дозволат временските услови (според тридневна временска прогноза во понеделник), производителите да извршат третирање со мезосистемични или системични фунгициди во комбинација со контактни фунгициди.

 

Препорачани фунгицидни комбинации (во фаза на цветање):

Chorus 50 WG +Collis + Polyram DF;

Embrelia 140 SC + Polyram DF

Sercadis + Polyram DF

Sercadis + Indar 5EW + Polyram DF

Chorus 50 WG + Indar 5EW + Polyram DF

Ресен,

17.04.2016

 Здружение на овоштари Благој А. Котларовски

Служба за прогноза и сигнализација

М-р  Ефтим Петковски

Контакт: тел. 070 – 271 - 511, e – mail: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

                Подржано од:

 

Хемомак Пестициди – ексклузивен застапник за BASF – Германија                                

       Холма – ексклузивен застапник за Syngenta – Швајцарија. 

Временска прогноза

Light Rain

5°C

Resen

Light Rain

Humidity: 81%

Wind: 14.48 km/h

  • 24 Mar 2016

    Rain/Snow 6°C 0°C

  • 25 Mar 2016

    Partly Cloudy 7°C -3°C

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.