S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Вести
  • Register

Започна реконструкцијата на магистралата низ Ресен

Денес започнаа градежно-изведбените работи за реконструкција на магистралниот патен правец Јанковец- Макази, а кој што води низ градот Ресен. Со овој зафат комплетно ке се реконструира патниот правец што води низ Јанковец, улицте Јосиф Јосифовски, Борис Кидриќ , Ленинова и Корчуланска , како и делот од магистралата што води до сообраќајниот јазол Макази .

Реконструктивните зафати Општина Ресен ги реализира со нфинасиска поддршка на Јавното претпријатие за државни патишта и Министерството за Транспорт и Врски , а изведувач на работите е ГП Илинден од Струга.Со зафатот ќе се реконструира коловозот на магистралниот пат и ќе се обложи со нов асфалтен слој во должина од околу 5 километри, со што комплетно ќе се заокружи реконструкцијата на Магистралниот пат Битола- Ресен - Буково.Градежните работи се очекува да траат во наредните 60-на дена .

 

Временска прогноза

Light Rain

5°C

Resen

Light Rain

Humidity: 81%

Wind: 14.48 km/h

  • 24 Mar 2016

    Rain/Snow 6°C 0°C

  • 25 Mar 2016

    Partly Cloudy 7°C -3°C

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.