S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Вести
  • Register

Матурско дефиле 2017 - Фото

Ни врнежливото време денес попладне неможеше да ја наруши славеничката атмосфера на ресенските матуранти од СОУ Цар Самоил кои и оваа година во духот на традицијата го реализираа Матурското дефиле со кое на свечен начин зачекорија во светот на возрасните.

 

На манифесатцијата Матурско Дефиле во организација на Општина Ресен и СОУ Цар Самоил денеска на Градскиот плоштад во Ресен продефилираа стотина матуранти од  генерацијата 2013/2017 со што го означија почетокот на матурската свечена вечер која ќе се одржи во ресторанот Две Лири во Ресен.

По повод овој свечен настан честитки и свечени обраќања кон голем број присутни родители , роднини и граѓани на Општина Ресен имаа Директорот на СОУ Цар Самоил г-дин Науме Тосковски и Градоначалникот на Општина Ресен д-р Ѓоко Стрезовски.

Во обраќањето Градоначалникот на Општина Ресен меѓудугото  на славениците им порача:

Со завршувањето на матурата станувате полнолетни и влегувате во посериозната фаза во животот. Влегувате во реалниот живот кој можеби ќе биде полн со проблеми и неизвесности, но сето она што е предизвик во исто време е шанса за успех.Ние повозрасните, сакаме Вашата иднина да биде посигурна и посреќна и затоа Ве покануваме да ни се придружите, заеднички да ја решиме таа задача.Тоа ќе го направиме за доброто на Преспа, на татковината ,за нас ,за вас и за идните поколенија.

Сепак по неколкудневнитре прослави , ресенските матуранти веќе од 27 овој месец ќе ги започната полагањата на завршните матурски испити.

Сите Фотографии од Матурантите може да ги погледните ОВДЕ

Временска прогноза

Light Rain

5°C

Resen

Light Rain

Humidity: 81%

Wind: 14.48 km/h

  • 24 Mar 2016

    Rain/Snow 6°C 0°C

  • 25 Mar 2016

    Partly Cloudy 7°C -3°C

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.