S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Вести
  • Register

Градоначалникот Стрезовски организираше Ифтар за граѓани од муслиманскта вероисповед

По повод рамазанските пости, Градоначалникот на општина Ресен д-р Ѓоко Стрезовски   во ресенскиот ресторан "Парламент ". организираше ифтар вечера за великодостојниците на ресенското муфтиство.

 

 

На ифтар вечерата присуствуваа претставници од ресенското муфтивство при ИВЗ предводени од Ресенскиот муфтија Џунејт Јашар,оџите од повеќе преспански џамии како и поголем број на граѓани од муслиманска вероисповед.

Честитајќи им го светиот месец Рамазан Градоначалникот за време на Ифтар вечерата меѓудругото истакна :

Во деновите на големиот рамазански пост ви посакувам добро здравје , ваши лични и фамилијарни успеси и во еден мир и спокојство да го минете големиот рамазански пост. Преспа и Ресен одсекогаш се одликувала со еден препознатлив соживот и толеранција помеѓи различните народи и религии со еден искрен и добронамерен однос на помагање помеѓу заедниците . Јас сум убеден од она што заедно го минуваме и живееме наназад многу години дека истиот начин на сожителство ќе продолжи и понатаму - истакна Стрезовски во своето обраќање пред муслиманските верници.

Заблагодарувајќи се во име на ресенското муфтивство , ресенскиот муфтија Џунејт Јашар го потврди вековниот соживот на жителите на Преспа без разлика на верската и етничка припадност и потенцира дека токму тие вредности може да се пример на добар соживот во поширокиот регион и дека ако продолжиме со ова меѓусебно разбирање и почитување заеднички ќе имаме уште поголеми успеси и полесно ќе ги надминуваме проблемите.

Временска прогноза

Light Rain

5°C

Resen

Light Rain

Humidity: 81%

Wind: 14.48 km/h

  • 24 Mar 2016

    Rain/Snow 6°C 0°C

  • 25 Mar 2016

    Partly Cloudy 7°C -3°C

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.