S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Вести
  • Register

Соопштение бр.12 Служба за прогноза и сигнализација

Врз основа на податоците добиени од агрометереолошките станици, се оценува дека во цела Преспа се создадоа услови за 100% силна инфекција од конидиите на чадливата краставост. Се препорачува во наредниве неколку дена штом дозволат временските услови, производителите да извршат третирање со мезосистемични или системични фунгициди во комбинација со контактни фунгициди.

 

Препорачани фунгицидни комбинации:

Bellis + Polyram DF (Delan 700 WG)

Embrelia 140 SC + Polyram DF (Delan 700 WG)

Sercadis + Polyram DF (Delan 700 WG)

Sercadis + Indar 5EW + Polyram DF

Score 250 EC + Collis + Polyram DF

Indar 5 EW + Polyram DF

Tercel

Postalon 90 SC + Polyram DF

 

Ресен,

17. 07.2017

 Здружение на овоштари Благој А. Котларовски

Служба за прогноза и сигнализација

М-р  Ефтим Петковски

Контакт: тел. 070 – 271 - 511, e – mail: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.">Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

 

               

Временска прогноза

Light Rain

5°C

Resen

Light Rain

Humidity: 81%

Wind: 14.48 km/h

  • 24 Mar 2016

    Rain/Snow 6°C 0°C

  • 25 Mar 2016

    Partly Cloudy 7°C -3°C

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.