S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Вести
  • Register

Ресенскиот Градоначалник повторно на чело на Советот на Пелагонискиот Плански Регион

 Советот на Пелагонискиот Плански Регион во кој членуваат градоначалниците на 9 општини  и тоа Битола, Прилеп, Ресен , Крушево, Демир Хисар, Кривогаштани, Могила, Новаци и Долнени на а својата 24-та Седница  одржана во четвртокот на 20.07.2017 година повоторно го реизбра Градоначалникот на Општина Ресен д-р Ѓоко Стрезовски за Претседател на Советот со мандат од две години. Овој реизбор доаѓа по изминувањето на двегодишниот мандат на Стрезовски на истата функција.

 

По повод реизборот за Претседател на Советот на Пелагонискиот Плански Регион , Стрезовски истакна:  За мене лично реизборот за Претседател на Советот на пелагонискиот Регион преставува исклучитечна чест и признание за досегашната успешна работа во изминатиот двегодишен мандат. Во овој период Пелагонискиот плански регион се истакна со реализација на голем број на регионални проекти кои дирекно имаа импакт и врз локалните заедници , и се наметна како доста успешен и конкурентен регион во искористувањето на средства и поддршки како од националните програми така и од странски донатори и од програмите за прекугранична соработка. Нема причина да не верувам дека ова темпо на успешност ќе продолжи и понатаму".

 

Временска прогноза

Light Rain

5°C

Resen

Light Rain

Humidity: 81%

Wind: 14.48 km/h

  • 24 Mar 2016

    Rain/Snow 6°C 0°C

  • 25 Mar 2016

    Partly Cloudy 7°C -3°C

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.