S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Вести
  • Register

Учесници на Струшките Вечери на Поезијата ќе престават дел од своето творештво во Ресен

Веќе третта година по ред во дворот на ресенскиот Дом на Култура Драги Тозија се одржува пропратната манифестација Поезијата на Пат како дел од интернационалните Струшки Вечери на Поезијата.

Оваа година пред ресенчани своите поетски достигнувања ќе ги презентираат поетите Димитри Голинко од Русија, Јанис Рокпелнис од Латвија, Луис Арманд од Австралија и Душан Алексиќ од Србија. Покрај поезијата од интернационалните поети , присутните ќе имаат можност да  проследат и дел од творештвото на локалните поети од Здружението Преспанска Елегија.

 

Настанот Поезијата на Пат  во Ресен започнува во 20 часот на 24.08.2017 година  во дворот на Ресенскиот Сарај ,влезот за сите љубители на поезијата ќе биде бесплатен.

Временска прогноза

Light Rain

5°C

Resen

Light Rain

Humidity: 81%

Wind: 14.48 km/h

  • 24 Mar 2016

    Rain/Snow 6°C 0°C

  • 25 Mar 2016

    Partly Cloudy 7°C -3°C

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.