S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Вести
  • Register

Пред ресенчани се преставија дел од поетите од Струшките Вечери на Поезијата

Како дел од Манифестацијата Струшки вечери на поезијата 2017 која се оддржува по 56 пат оваа година , во Ресен, синоќа  се реализира пропратната манифестација "Поезијата на Пат".

 

На поетското читање во дворот на Ресенскиот Сарај учествуваа поети од Русија, Латвија, Австралија, Србија и Македонија. На ресенската публика во рамките на овој настан и се преставија и локалните поети од здружението "Преспанска Елегија".Ова е трета година по ред во Ресен да се одржува придружен настан како дел од интернационалниот поетски фестивал.

Временска прогноза

Light Rain

5°C

Resen

Light Rain

Humidity: 81%

Wind: 14.48 km/h

  • 24 Mar 2016

    Rain/Snow 6°C 0°C

  • 25 Mar 2016

    Partly Cloudy 7°C -3°C

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.