S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Вести
  • Register

Соопштение бр.16 од Служба за прогноза и сигнализација

Врз основа на податоците добиени од агрометереолошките станици, се оценува дека во реоните на Езерани, Јанковец и Покрвеник се создадоа услови за 100% силна инфекција од конидиите на чадливата краставост. Се препорачува во наредниве неколку дена штом дозволат временските услови, производителите да извршат третирање со мезосистемични или системични фунгициди, во едно се препорачува последните две третирања да бидат со фунгициди кои истовремено делуваат и на складишните болести кои се од големо економско значење поради неможноста да се чуваат плодовите во контролирани услови.

Затоа се препорачува на овие третирања да се посвети поголемо внимание затоа што од нив зависи и колку долго ќе се чуваат плодовите во складиштата.  

Препорачани фунгициди:

Switch 62.5 WG

Bellis

 

Ресен,

30. 08.2017

Здружение на овоштари Благој А. Котларовски

Служба за прогноза и сигнализација

М-р  Ефтим Петковски

Контакт: тел. 070 – 271 - 511, e – mail:Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 Подржано од:

Хемомак Пестициди – ексклузивен застапник за BASF – Германија                                       Холма – ексклузивен застапник за Syngenta – Швајцарија.

 

 

Временска прогноза

Light Rain

5°C

Resen

Light Rain

Humidity: 81%

Wind: 14.48 km/h

  • 24 Mar 2016

    Rain/Snow 6°C 0°C

  • 25 Mar 2016

    Partly Cloudy 7°C -3°C

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.