S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Преспа
  • Register

Доделени Општинските Награди и Признанија - Генц Седалиу од с.Крани најуспешен овоштар

На последниот ден од овогодинешниот  Преспански Jаболкобер 2016 во организација на Градоначалникот на Општина Ресен д-р Ѓоко Стрезовски на свечениот коктел организиран во ресенскиот ресторан" Две Лири" беа доделени општинските награди и признанија  за 2016 година. На истата свеченост беа прогласени и најуспешните земјоделци за 2016 година и тоа во категории најдобар овоштар, најдобар овоштар – жена и најдобар млад овоштар.

Повеќе: Доделени Општинските Награди и Признанија - Генц Седалиу од с.Крани најуспешен овоштар

Илинденска Честитка до граѓаните oд Градоначалникот на Општина Ресен

Градоначалникот на Општина Ресен  М-р Ѓоко Стрезовски, по повод 2 Август – Илинден, Денот на Републиката, упати честитка до граѓаните на Општина Ресен и Република Македонија и до сите Македонци ширум светот.Во честитката стои:

Повеќе: Илинденска Честитка до граѓаните oд Градоначалникот на Општина Ресен

Соопштение бр.28/2014 од Служба за прогноза и сигнализација

Врз основа на податоците кои се добиени од феромонските мамци, во реонот на Евла е надминат економскиот праг од 5 – 7 пеперутки на јаболковиот црв во текот на една недела по феромон.

Повеќе: Соопштение бр.28/2014 од Служба за прогноза и сигнализација

Соопштение бр.34/2014 од Служба за прогноза и сигнализација

Врз основа на податоците кои се добиени од феромонските мамци, во реоните  на  Царев Двор и Златари  е  надминат економскиот праг од 5 – 7 пеперутки на јаболковиот црв во текот на една недела по феромон.  И затоа се препорачува да се изврши третирање со соодветни инсектициди (наменети за сузбивање на јаболковиот црв)  во периодот  од два до три дена.

Повеќе: Соопштение бр.34/2014 од Служба за прогноза и сигнализација

Соопштение бр.27/2014 од Служба за прогноза и сигнализација

Врз основа на податоците кои се добиени од феромонските мамци, во реоните на Крани, Арвати, Подмочани, Рајца, Езерени, Горно Дупени, Долно Перово и Царев Двор е надминат економскиот праг од 5 – 7 пеперутки на јаболковиот црв во текот на една недела по феромон.

Повеќе: Соопштение бр.27/2014 од Служба за прогноза и сигнализација

Временска прогноза

Light Rain

5°C

Resen

Light Rain

Humidity: 81%

Wind: 14.48 km/h

  • 24 Mar 2016

    Rain/Snow 6°C 0°C

  • 25 Mar 2016

    Partly Cloudy 7°C -3°C

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.