S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Преспа
  • Register

Прекугранично Писмо од PrespaNet

PrespaNet мрежата од невладини организации од областа на екологијата од тритте држави кои го делат Преспанското езеро во насока на афирмирање на нивните активности до сите жители на прекуграничниот регион Преспа испратија Писмо кое го пренесуваме во целост

Повеќе: Прекугранично Писмо од PrespaNet

Соопштение бр.26/2014 од Служба за прогноза и сигнализација

Врз основа на податоците добиени од агрометереолошките станици, се оценува дека во реоните на Јанковец и Ресен се создадоа услови за 85 % силна конидиска инфекција на фузикладиум, во реонот на Лавци има 80% услови за силна конидиска инфекција, додека во реонот на Горно Дупени има 95% услови за силна конидиска инфекција на фузикладиум а во реоните на Езерени и Крани нема услови за инфекција од фузикладиум.

Повеќе: Соопштение бр.26/2014 од Служба за прогноза и сигнализација

ЗАКАЖАНА 18-ТА СЕДНИЦА НА СОВЕТ НА ОПШТИНА РЕСЕН

Претседателот на Совет на општина Ресен , Методија Пашковски, ја закажа 18-та седница на Советот на Општина Ресен, која ќе се одржи на ден  30.06.2014 година (понеделник) во 11:00 часот во салата на Советот на Општина Ресен.

Повеќе: ЗАКАЖАНА 18-ТА СЕДНИЦА НА СОВЕТ НА ОПШТИНА РЕСЕН

ЈКП Пролетер започна акција за отстранување на дива вегетација

На 25 јуни  започна Еко -акција за поубав и почист Ресен која ја организира  општина заедно со ЈКП Пролетер .Се уредуваат деловите низ градов кои се обраснати со дива вегетација.

Се планираа оваа акција да продолжи и во наредните десетина дена.Во интерес на истата, граѓаните на Ресен можат да дадат свој придонес со средување на зеленилото во и околу своите приватни имоти и дворни места.

Со оваа акција дополнително ќе се санираат и две диви депонии во с. Асамати и с. Езерани.

Повеќе: ЈКП Пролетер започна акција за отстранување на дива вегетација

Во Ресен се промовира завршувањето на реконструкцијата на општинската административната зграда

Петок, 27 јуни 2014: По неколкумесечна интензивна работа, денеска во Ресен се промовираше завршувањето на реконструкцијата на општинската административната зграда. Со примена на најсовремените мерки на енергетската ефикасност, овој објект, не само што сега има целосно нов изглед, туку веќе ги генерира очекуваните заштеди.

Повеќе: Во Ресен се промовира завршувањето на реконструкцијата на општинската административната зграда

Временска прогноза

Light Rain

5°C

Resen

Light Rain

Humidity: 81%

Wind: 14.48 km/h

  • 24 Mar 2016

    Rain/Snow 6°C 0°C

  • 25 Mar 2016

    Partly Cloudy 7°C -3°C

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.