S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Вести
  • Register

ПРОГРАМА - ПРЕСПАНСКИ ЈАБОЛКОБЕР 2014

ПРЕСПАНСКИ ЈАБОЛКОБЕР 2014

ПРОГРАМА

 

јаболкобер

 

25.09.2014 г., ЧЕТВРТОК

 

12:00 Дом на Култура              

-Изложба на дела од роднокрајни автори и промоција на книга

 14:00 Градски стадион

 Меморијален Фудбалски Турнир ,,Благоја Котларовски – Баги“ 

20:30  Градски Плоштад             

Балкански фолклорни игри и песни ( настап на КУД Таше Милошевски,АФ Кардашлик,КУД Илинден, КУД Етнос- Бугарија, концерт на Миле Кузмановски)

26.09.2014 г., ПЕТОК

 11:00 Градски Плоштад       

-  Детски музички хепенинг

13:00 с.Покрвеник

Свечено пуштање во употреба на автоматска агро-метеоролошка мерна станица

14:00 Градски Стадион

- Финале на Меморијален Фудбалски турнир ,,Благоја Котларовски – Баги“

16.30 Спортска сала

- Свечено именување на спортската сала Зоран Стојановски во Ресен

- Меморијален турнир во Ракомет Зоран Сотјановски

20.00 Градски Плоштад

- Фолк Хепенинг (Петар Нечовски, Блага Петревска, Ефто Пупиновски, Благојче Стојановски Туше, Персиди,Анета и ``Молика”)

 27.09.2014, САБОТА (Крстовден )

 08:30 Црква „Св.Кирил и Методиј“

 -Литургија за благослов на плодовите

9:30 Кабинет на Градоначалник

-Прием на гости

10:30 Овошен насад на Агроплод

-Свечен чин на откинување на првото јаболко

 -Прес конференција

11:00 Градски плоштад    

 -  Културно – забавна програма и штандовска презентација

11:30 Дом на Култура- Градски плоштад

 - Свечено дефиле на учесници

11:45  Градски Плоштад

 -Свечено обраќање на Градоначалникот на Општина Ресен

-Посета на штандови

12.45  Локација Компостара

Пуштање во употреба на системот за управување со органски отпад во Преспа (Компостара во Ресен)

13.45 Сала на Општина Ресен

Тркалезна маса: 

ТЕМА:

„Современи пристапи во исхраната на јаболката: со подобро производство до подобра заштита на средината“

-   Презентација на тема фертиригација

-   Презентација на тема примена на компост и органски ѓубрива

   Програмата за воведување на агроеколошки мерки во производството на јаболка во Преспа

-    Доделување на опремата на грантистите од првиот циклус

-    Објавување на вториот циклус  на грантови

 15:30  Хотел Китка

- Свечен Коктел во организација на Градоначалникот на Општина Ресен

21.00 Градски Плоштад

 - Музички хепенинг ( Ламбе Алабаковски, Тамара Тодевсдка, Елена Ристевска, Нокаут,Тони Михајловски)

- Огномет

 

 

 

 

 

 

Временска прогноза

Light Rain

5°C

Resen

Light Rain

Humidity: 81%

Wind: 14.48 km/h

  • 24 Mar 2016

    Rain/Snow 6°C 0°C

  • 25 Mar 2016

    Partly Cloudy 7°C -3°C

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.