S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Вести
  • Register

АФ Кардашлик од Ресен реализира успешно гостување во Република Турција

Агенцијата за Фолклот Кардашлик од Ресен во периодот од 3 до 8 мај учествуваше на  Фестивалот  на танци и песни во чест на пролетта кој се реализираше во турскиот град Кочаели –Измит. Ресенчани позитивно се одзваа на поканата која до нив ја испратија друштвата Хат Хојтаг и Балкан Румели Дернеџи од Република Турција во насока на интенационализирање на Фестивалот во Коџаели.За нивното гостување во Република Турција АФ Kардашлик доби финасиска поддршка од Општина Ресен во насока на промоција на културните и традиционални вредности на Преспа.

 

На фестивалот триесетината преспански играорци имаа три вечерни настапи со кои ја одушевија турската публика и притоа воспоставија релации со домаќините на ниво на развивање на воспоставената соработка преку заеднички настапи  на други фестивали

 Преспанските играорци на овој фестивал учествуваа заедно со уште десетина културни уметнички друштва од Црна Гора, Босна и херцеговина, Бугарија и домаќинот Турција .

Временска прогноза

Light Rain

5°C

Resen

Light Rain

Humidity: 81%

Wind: 14.48 km/h

  • 24 Mar 2016

    Rain/Snow 6°C 0°C

  • 25 Mar 2016

    Partly Cloudy 7°C -3°C

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.