S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Вести
  • Register

Основниот Суд - Ресен распишува оглас за 18 судии поротници

Врз основа на член 38 став 3, член 13, член 15 став 5 и член 19 од Законот за изменување и дополнување на Законот за судовите (“Службен весник на РМ” бр. 150/10), а в.в. со Одлуката на Судскиот совет за утврдување на бројот на судии – поротници во судовите во РМ, бр. 02-2114/1 од 01.12.2015 година, Основен суд Ресен, на ден 24.01.2017 година, го објавува следниот:

Повеќе: Основниот Суд - Ресен распишува оглас за 18 судии поротници

Во Отешево ќе биде спуштајнето на Светиот Крст за Водици

Во Преспа традиционално во водите на Преспанското Езеро и ова година ќе се осветуваат во Отешево. На големиот христијански празник "Водици", на 19-ти Јануари на плажата пред ресторанот "LakeView" во Отешево со почеток во 12 часот ќе се изврши  осветувањето на водите на Преспанското езеро и традиционалното фрлање на светиот крст. Чинот на осветување на водите ќе го водат свештеници од преспанско-пелагониската епархија .

Повеќе: Во Отешево ќе биде спуштајнето на Светиот Крст за Водици

На градскиот Плоштад во Ресен ќе се одбележи дочекот на Стара Нова Година

Изминативе години Општина Ресен се вклучува во одбележувањето на тројниот празник, Верски празник во чест на светецот Василиј Велики, Верски празник обрезание Господово и дочек на Стара Нова Година.

Повеќе: На градскиот Плоштад во Ресен ќе се одбележи дочекот на Стара Нова Година

Георгина Стефановска добитничка на василичарската паричка на градскиот плоштад

Во духот на вековната традиција вечерва на повеќе локации низ Преспа во многу села и во градот Ресен се палат василичарските огнови на кои православните христијани будни ја дочекуваат Стара Нова Година. Централната прослава со централен оган , во организација на Општина Ресен се одвиваше на градскиот Плоштад Цар Самоил во Ресен.

Повеќе: Георгина Стефановска добитничка на василичарската паричка на градскиот плоштад

По втор пат во Ресен ќе се одржи Коледарска Литија

Околу 230 деца ќе бидат дел од утрешната коледарска литија што по повод големиот христијански празник Божик ,   втора  година по ред ќе се одржуви во Ресен. Со пеење на божиќната песна Вечниот Бог, Литијата ќе започне утре од 10 и 30 часот од Црковниот Храм Свети Кирил и Методиј , и преку улиците Борис Кидрич, 29 Ноември , 11 Октомври и плоштадот Цар Самоил ќе заврши во зградата на Општина Ресен , каде Градоначалникот на Општина Ресен д-р Ѓоко Стрезовски , кој е покровител на оваа манифестација , на сите деца ќе им додели божикни пакетчиња.

Повеќе: По втор пат во Ресен ќе се одржи Коледарска Литија

Подкатегории

Временска прогноза

Resen

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.