S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Вести
  • Register

Отвотрено 15-то јубилејно издание на Актерот на Европа во Ресен

Со врачување на престижното признание Актер на Европаза животно дело на францускиот театарски деец Марсел Бозоне и наградите Клучевите на Преспа’’на македонскиот поет и академик Ристо Василевски и француската театарска режисерка Франсоас Филитис Лабрус , синоќа во Ресенскиот Амфитеатар започна јубилејното 15-то издание на интернационалниот театарски фестивал Актерот на Европа 2017.

Повеќе: Отвотрено 15-то јубилејно издание на Актерот на Европа во Ресен

Обука на тема ГАП стандарди

На 7-ми јули (петок) во 17.30 часот во големата сала на Собранието на Општина Ресен ќе се одржи обука на тема ГАП стандарди (Добра земјоделска и хигиенска пракса) во организација на Локалната акциона група ЛАГ Преспа. Стручниот тим на ЛАГ Преспа ќе ги обучи земјоделците од преспанскиот регион за водење на евиденција на активностите кои ги вршат во своите земјоделски стопанства со помош на дневници кои ќе бидат поделени на настанот. Обуката е бесплатна и отворена за сите заинтересирани земјоделци од преспанскиот регион, а особено се препорачува за оние кои имаат аплицирано на повикот бр.1 од ИПАРД програмата.

Повеќе: Обука на тема ГАП стандарди

Марија Милојковска прогласена за најдобра ученичка во генерацијата 2013-2017

Синоќа во ресенскиот Амфитеатар во м.в. Починалиште се одржа 15 јубилејна манифестација на доделување на дипломите за завршена матура на ресенските средношколци насловена Најдобри од Најдобрите”.

Повеќе: Марија Милојковска прогласена за најдобра ученичка во генерацијата 2013-2017

Ќе се одржи манифестацијата Иванден 2017

Општинската установа Дом на култура „Драги Тозија“ - Ресен и оваа година, по петти пат, традиционално ја организира манифестацијата „Иванден 2017 година“.

Повеќе: Ќе се одржи манифестацијата Иванден 2017

15-то ИЗДАНИЕ НА АКТЕРОТ НА ЕВРОПА - ПРОГРАМА

Јубилејното 15-то издание на Интернационалниот Театарски  Фестивал АКТЕР НА ЕВРОПА , и оваа година ќе се одржи во периодот од 6 до 11 Јули во Ресен. Свеченото Отворање е предвидено да се одржи на Локацијата Амфитетар во Ресен , каде познатиот француски тетарски деец ќе биде прогласен за лауреат на овогодинешното фестивалско издание.

Повеќе: 15-то ИЗДАНИЕ НА АКТЕРОТ НА ЕВРОПА - ПРОГРАМА

Подкатегории

Временска прогноза

Light Rain

5°C

Resen

Light Rain

Humidity: 81%

Wind: 14.48 km/h

  • 24 Mar 2016

    Rain/Snow 6°C 0°C

  • 25 Mar 2016

    Partly Cloudy 7°C -3°C

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.