S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Вести
  • Register

Дипломатска Офанзива во Преспа за согледување на резултатите од Заштитата на Преспанското Езеро

Голем број акривности се превземаат за спас на Преспанското Езеро од деградација, вратен е животот на автохтоните риби и заштитен опстанокот на далматинскиот пеликан и големиот фонд на птици од овој крај. Овие придобивки се  благодарение на 15 милиони долари кои во изминатите 15 години ги вложија Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Швајцарската агенција за соработка и развој во заштита на Преспанското Езеро.

Повеќе: Дипломатска Офанзива во Преспа за согледување на резултатите од Заштитата на Преспанското Езеро

Посета на евроамбасадорот Жбогар на Општина Ресен

Во рамките на реализацијата на кампањата „ЕУ за тебе“, денес во посета на Општина Ресен беше амбасадорот на Европската Унија во Република Македонија и поранешен шеф на словенечката дипломатија, Самуел Жбогар. На средбата што тој ја оствари со Градоначалникот д-р Ѓоко Стрезовски, главно се разговараше за досега реализираните проекти од ЕУ-програмата во Општина Ресен, како и за проектите за кои општината аплицираше и кои со средства од ЕУ треба да се реализираат во наредниот период. Во таа насока, амбасадорот Жбогар изрази големо задоволство од досегашната соработка со Општина Ресен, заради што на градоначалникот Стрезовски му врачи благодарница за високиот степен на искористување на средствата од програмата на ЕУ и реализираните проектни активности.

Повеќе: Посета на евроамбасадорот Жбогар на Општина Ресен

Во Петок дефиле на маски на најмладите преспанчани

По повод одбележувањето на меѓународниот ден на шегата, Општина Ресен и Домот на Култура "Драги Тозија" од Ресен во соработка со основните училишта и детската градинка во Ресен организираат предаприлско дефиле на маски кое ќе се одржи на 31 март ( петок) 2017 година.

Повеќе: Во Петок дефиле на маски на најмладите преспанчани

Една нова приказна од средношколци за Преспа

Во рамките на “Prespa Stories”,  средношколци од општините Ресен, Пустец и Преспа заеднички развиваат една нова приказна за Преспанското Езеро. Станува збор за една нова иницијатива со цел создавањето на една мрежа на младите  од меѓуграничните области на Преспанскиот регион.

Повеќе: Една нова приказна од средношколци за Преспа

Започна изградба на нов Блок во ЈОУДГ 11 Септември во Ресен

Во текот на денешниот ден започнаа градежно изведбените работи за изградба на нов блок во состав на  ЈОУДГ  11 Септември Ресен. Се работи за проект  кој ќе овозможи зголемување на просторниот капацитет на ресенската детска градинка, каде веќе подолго време се чувствува недостиг од простор, а аналогно на тоа добар дел на деца од предучилишна возраст неможат да бидат згрижени во оваа предучилишна установа.

Повеќе: Започна изградба на нов Блок во ЈОУДГ 11 Септември во Ресен

Подкатегории

Временска прогноза

Resen

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.