S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Вести
  • Register

Денес во Ресен гостуваат Солза и смеа со "Жена на Позајмица"

Вечерва во кино салата на Домот на култура Драги Тозија во Ресен со почеток од 20 часот ќе се изведе театарската комедија "Жена на позајмица " во изведба на битолските Солза и Смеа.Организатор на настанот е Домот на Култура од Ресен под покровителство на Градоначалникот на Општина Ресен д-р Ѓоко Стрезовски.

Повеќе: Денес во Ресен гостуваат Солза и смеа со "Жена на Позајмица"

Шампионот Недановски на прием кај Градоначалникот Стрезовски

Ресенскиот ракометен бисер, членот на Европскиот Ракометен Шампион – Вардар, Влатко Недановски  по враќањето во својот роден град  Ресен ,денес оствари средба со Градоначалникот на Општина Ресен д-р Ѓоко Стрезовски и со преставници од Кабинетот на Градоначалникот на Општина Ресен.

Повеќе: Шампионот Недановски на прием кај Градоначалникот Стрезовски

Во Среда започнува Меѓуопштинскиот Турнир во Мал Фудбал - Ресен 2017

Од Среда 07.06.2017 година во Ресен во Спортската сала Зоран Стојановски започнува традиционалниот деветнаесети по ред Меѓуопштински Турнир во Мал Фудбал- Ресен 2017.

Повеќе: Во Среда започнува Меѓуопштинскиот Турнир во Мал Фудбал - Ресен 2017

Соопштение бр.8 од Служба за прогноза и сигнализација

Врз основа на податоците добиени од агрометереолошките станици, се оценува дека во цела Преспа се создадоа услови за 100% силна инфекција од конидиите на чадливата краставост. Се препорачува во наредниве неколку дена штом дозволат временските услови, производителите да извршат третирање со мезосистемични или системични фунгициди во комбинација со контактни фунгициди.

Повеќе: Соопштение бр.8 од Служба за прогноза и сигнализација

Отворени просториите на Здружението "Хумана Преспа" во Ресен

Денеска со пригодна свеченост проследена со изложба на ракотворби од Ирена Пешевска и Гордана Стојановска во Ресен беше отворена канцеларијата на Хуманитарното Здружение" Хумана Преспа".

Повеќе: Отворени просториите на Здружението "Хумана Преспа" во Ресен

Подкатегории

Временска прогноза

Light Rain

5°C

Resen

Light Rain

Humidity: 81%

Wind: 14.48 km/h

  • 24 Mar 2016

    Rain/Snow 6°C 0°C

  • 25 Mar 2016

    Partly Cloudy 7°C -3°C

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.