S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Вести
  • Register

Во Отешево ќе биде спуштајнето на Светиот Крст за Водици

Во Преспа традиционално во водите на Преспанското Езеро и ова година ќе се осветуваат во Отешево. На големиот христијански празник "Водици", на 19-ти Јануари на плажата пред ресторанот "LakeView" во Отешево со почеток во 12 часот ќе се изврши  осветувањето на водите на Преспанското езеро и традиционалното фрлање на светиот крст. Чинот на осветување на водите ќе го водат свештеници од преспанско-пелагониската епархија .

Повеќе: Во Отешево ќе биде спуштајнето на Светиот Крст за Водици

Георгина Стефановска добитничка на василичарската паричка на градскиот плоштад

Во духот на вековната традиција вечерва на повеќе локации низ Преспа во многу села и во градот Ресен се палат василичарските огнови на кои православните христијани будни ја дочекуваат Стара Нова Година. Централната прослава со централен оган , во организација на Општина Ресен се одвиваше на градскиот Плоштад Цар Самоил во Ресен.

Повеќе: Георгина Стефановска добитничка на василичарската паричка на градскиот плоштад

По втор пат во Ресен ќе се одржи Коледарска Литија

Околу 230 деца ќе бидат дел од утрешната коледарска литија што по повод големиот христијански празник Божик ,   втора  година по ред ќе се одржуви во Ресен. Со пеење на божиќната песна Вечниот Бог, Литијата ќе започне утре од 10 и 30 часот од Црковниот Храм Свети Кирил и Методиј , и преку улиците Борис Кидрич, 29 Ноември , 11 Октомври и плоштадот Цар Самоил ќе заврши во зградата на Општина Ресен , каде Градоначалникот на Општина Ресен д-р Ѓоко Стрезовски , кој е покровител на оваа манифестација , на сите деца ќе им додели божикни пакетчиња.

Повеќе: По втор пат во Ресен ќе се одржи Коледарска Литија

На градскиот Плоштад во Ресен ќе се одбележи дочекот на Стара Нова Година

Изминативе години Општина Ресен се вклучува во одбележувањето на тројниот празник, Верски празник во чест на светецот Василиј Велики, Верски празник обрезание Господово и дочек на Стара Нова Година.

Повеќе: На градскиот Плоштад во Ресен ќе се одбележи дочекот на Стара Нова Година

Во Ресен и Преспа дочекана Новата 2017 Година

 Неколку стотина ресенчани  и покрај ниските температури синоќа на градскиот плоштад во Ресен со музиката на локалниот бенд Астра и новогодишен огномет заедно ја дочекаа новата 2017 година со искрени честитки за здравје, успех,љубов и среќа. Преспани си посакаа да имаат поуспешна и побериќетна Нова Година во духот на зедништво и толеранција , вредности кои је красат Преспа.На дочекот на Новата Година на градскиот плоштад Градоначалникот на Општина Ресен д-р Ѓоко Стрезовски на сите преспанчани им посака успешна и бериќетна година што следи.

Повеќе: Во Ресен и Преспа дочекана Новата 2017 Година

Подкатегории

Временска прогноза

Resen

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.