S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Вести
  • Register

"Ден на Дрвото -Засадија својата иднина" на 30.11.2016, ќе се засадува во близина на Штрбово

Согласно Заклучокот од седницата на Владата на Република Македонија одржана на 25 ноември, а по повод спроведувањето на акцијата „Ден на дрвото - Засади ја својата иднина”, 30 ноември 2016 година (среда) е неработен ден, освен за вработените во здравствените институции, соопшти денеска Министерството за труд и социјална политика.

Повеќе: "Ден на Дрвото -Засадија својата иднина" на 30.11.2016, ќе се засадува во близина на Штрбово

Концерт со Флејта и Пијано во Ресен

Општинската установа Дом на култура „Драги Тозија“ – Ресен на ден 25.11.2016 (петок), Ве поканува на Концерт – флејта и пијано, со Триото Интерарт“ во состав: Александар Стефановски - флејта, Емилија Ристевска Стефановска - флејта и Татјана Божиновска-пијано.
Место: Дом на култура „Драги Тозија“ – Сарај
Почеток: 19 часот

Стрезовски: Досега реализирани над 170 проекти во Преспа

Целосна реконструкција на водоводот во Ресен, подобрување на патната и комуналната инфраструктура во Преспа, на економските капацитети и развој на туризмот, се дел од капиталните проекти што општина Ресен ги релаизира изминатиот период. Градоначалникот Ѓоко Стрезовски денеска на прес-конференција информира дека изминатите три и пол години во Преспа се реализирани над 170 проекти, а дел се во реализиација.

Повеќе: Стрезовски: Досега реализирани над 170 проекти во Преспа

Одржана тематска работилница на Здружението Мобилност во Ресен

Денеска со почеток во 10 часот во ресенскиот ресторан Две Лири , Здружението на Лица со Инвалидитет Мобилност - Битола, Ресен ,Демир Хисар   организираше тематска работилница на тема „Општинско корисна работа“,  која беше подржана од страна на Општина Ресен. На работилницата присуствуваа преставници од преку 10 зруженија кои ги застапуваат правата на лицата со телесен ивалидитет под закрила на националното здружение Мобилност.  Во центарот на интересот на работилницата беше тековниот проект во Општина Ресен преку програмата на УНДП - Општинско Корисна Работа кој овозможува сервисни услуги за лицата со инвалидитет во општина Ресен и кој се реализира веќе втора година по ред.

Повеќе: Одржана тематска работилница на Здружението Мобилност во Ресен

Во недела Здружението Мобилност ќе реализира тематска средба во Ресен

Во Недела на 20.11.2016  во Ресторанот Две Лири во Ресен  со почеток од 10 часот ќе се одржи тематска средба поддржана од МОБИЛНОСТ Македонија ,во соработка со Општина Ресен, на која ќе се разгледуваат идните активности во делот на имплементација на целите на конвенцијата на  ОН за правата на лицата со инвалидност, преку примерите за соработка и имплементација на проектот за Општинско Корсина Работа во Ресен.

Повеќе: Во недела Здружението Мобилност ќе реализира тематска средба во Ресен

Подкатегории

Временска прогноза

Resen

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.