S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Вести
  • Register

Делегации на Општина Ресен и ОК ВМРО ДПМНЕ положија свежо цвеќе по повод Денот на Македонската Револуционерна Борба

По повод одбележувањето на државниот празник 23 Октомври – Денот на Македонската Револуционерна Борба, во Ресен  делегации на Општина Ресен и ОК ВМРО ДПМНЕ положија свежо цвеќе на Споменикот на Револуцијата на градскиот плоштад Цар Самоил.

Повеќе: Делегации на Општина Ресен и ОК ВМРО ДПМНЕ положија свежо цвеќе по повод Денот на Македонската...

Честитка по повод 11 Октомври на Градоначалникот Стрезовски

По повод државен празник 11 Октомври Денот на народното востание против фашизмот и започнувањето на борбата за национално ослободување,Градоначалникот на Општина Ресен  д-р Ѓоко Стрезовски на сите граѓани од општината им го честита овој голем национален празник.

"Во македонската историја 11 Октомври е значен датум. Тој е симбол на македонскиот непокор и на вековниот стремеж за сопствена слобода, еден од темелниците на македонската самобитност и државност. Во мое име и во име на Локалната самоуправа ви го честитам овој голем празник и ви посакувам просперитет  подобра иднина и лична среќа" - истакна во честитката Градоначалникот на Општина Ресен д-р Ѓоко Стрезовски.

Во Општина Ресен се реализира акцијата Ајде Македонија

Во рамките на акцијата Ајде Македонија која се спроведува на територијата на цела Македонија и која има за цел покрај подигањето на јавната свест за проблемите со создавање на отпад , туку и да придонесе за негово расчистување , во Општина Ресен, акцијата се спроведе на три локации и тоа ;околу инустриската зона - поранешната фабрика ПреспаТекс,во близина на СОУ ,,Цар Самоил,,и во рамките на заштитното подрачје ПП ,,Езерани.

Повеќе: Во Општина Ресен се реализира акцијата Ајде Македонија

Со полагање на свежо цвеќе во Ресен одбележан 11 Октомври

По повод Националниот празник на Република Македонија , 11 Октомври - Денот на Народното Востание , денеска во Ресен на Споменикот на револуцијата на градскиот плоштад "Цар Самоил "  беше положено свежо цвеќе од страна на делегација на локалната самоуправа предводена од Градоначалникот на Општина Ресен д-р Ѓоко Стрезовски и Претседателот на Совет Методија Пашковски. Исто така на чествувањето на овој ден на ресенскиот плоштад свежо цвеќе положи и делегација на Општинскиот Одбор на Сојузот на Борците од Народно- Ослободителната Борба од Ресен .

Повеќе: Со полагање на свежо цвеќе во Ресен одбележан 11 Октомври

Во Отешево одбележан меѓународниот ден на зелениот појас

Вчера во туристичкаѕта населба Отешево, во организација на мрежите од невладини организации Преспа Нет, и во соработка со трите општини од регионот Преспа, Општина Ресен од Македонија , Општина Преспес од Грција и Општина Пустец од Албанија се одбележа Меѓународниот Ден на  Зелениот Појас со симболично истакнување на банерите од страна на Градоначалникот на Општина Ресен д-р Ѓоко Стрезовски , Градоначалникот на Општина Преспес панајотис Пасхалидис и Градоначалникот на Општина Пустец Едмонд Темелко

Повеќе: Во Отешево одбележан меѓународниот ден на зелениот појас

Подкатегории

Временска прогноза

Resen

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.