S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Вести
  • Register

Едукативно-еколошка престава Зелена Планета утре во Ресен

Општина Ресен во соработка со колективниот постапувач за електронски отпад Нулта Отпад утре во големата сала на Општина Ресен со почеток во 10 часот ќе ја реализира едукативно-еколошката престава Зелена Планета. Претходно едукативни цртани филмови ќе се прожектираат во Детската Градинка 11 Септемвриво Ресен.

Повеќе: Едукативно-еколошка престава Зелена Планета утре во Ресен

ПРЕСПАНСКИТЕ ЗЕМЈОДЕЛЦИ ПОЧНАА ДА СЕ ОФАЈДУВААТ

   Од вчера започна исплатата на субвенциите за македонските земјоделци согласно програмата за финасиска поддршка на Владата на Република Македонија за 2016 година. Во тој контекст, поголем дел од  вкупно 2300 преспански земјоделци вчера на своите сметки ги добија субвенциите за одржување на  постојните овошни насади за минатата година. Истовемено, целосно се исплатени и заостанатите субвенции за 2014 и 2015 година, односно кон земјоделците кои ова право преходно го немаа остварено заради одредени административно-технички пречки.

Повеќе: ПРЕСПАНСКИТЕ ЗЕМЈОДЕЛЦИ ПОЧНАА ДА СЕ ОФАЈДУВААТ

Започна реконструкцијата на магистралата низ Ресен

Денес започнаа градежно-изведбените работи за реконструкција на магистралниот патен правец Јанковец- Макази, а кој што води низ градот Ресен. Со овој зафат комплетно ке се реконструира патниот правец што води низ Јанковец, улицте Јосиф Јосифовски, Борис Кидриќ , Ленинова и Корчуланска , како и делот од магистралата што води до сообраќајниот јазол Макази .

Повеќе: Започна реконструкцијата на магистралата низ Ресен

Матурско дефиле 2017 - Фото

Ни врнежливото време денес попладне неможеше да ја наруши славеничката атмосфера на ресенските матуранти од СОУ Цар Самоил кои и оваа година во духот на традицијата го реализираа Матурското дефиле со кое на свечен начин зачекорија во светот на возрасните.

Повеќе: Матурско дефиле 2017 - Фото

Свечено одбележан патрониот празник во ОУ Славејко Арсов во с. Подмачани

Денес на свечен и достоинствен начин беше одбележан 9-ти Мај ,  патрониот празник на ОУ Славејко Арсов во с. Подмочани. По повод одбележувањето на празникот во присуство на голем број наставници и родители, учениците од ова преспанско основно училиште и од неколкуте подрачни училишта кои се во склоп на истото, одржаа пригодна програма посветена на ликот и делото на еден од најголемите револуционерни дејци од поновата преспанска и македонска историја, Славејко Арсов- патронот на училиштето.

Повеќе: Свечено одбележан патрониот празник во ОУ Славејко Арсов во с. Подмачани

Подкатегории

Временска прогноза

Resen

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.