S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Вести
  • Register

Соопштение бр.50/2014 од Служба за прогноза и сигнализација

Врз основа на податоците добиени од агрометереолошките станици, се оценува дека во реонот на Лавци  се создадоа услови за 100% силна  конидиска инфекција на фузикладиум, во реонот  на Езерени  има околу 50% услови за силна конидиска инфекција, додека во реонот на Ресен има  25% услови за силна конидиска инфекција на фузикладиум.   

Повеќе: Соопштение бр.50/2014 од Служба за прогноза и сигнализација

Соопштение бр.50/2014 од Служба за прогноза и сигнализација

Врз основа на податоците добиени од агрометереолошките станици, се оценува дека во реонот на Лавци  се создадоа услови за 100% силна  конидиска инфекција на фузикладиум, во реонот  на Езерени  има околу 50% услови за силна конидиска инфекција, додека во реонот на Ресен има  25% услови за силна конидиска инфекција на фузикладиум.   

Повеќе: Соопштение бр.50/2014 од Служба за прогноза и сигнализација

СОУ Цар Самоил преку проект дел од програмата Еразмус

СОУ Цар Самоил од Ресен  е дел од меѓународниот проект ``Agricultural  Enterpreneurship Training``, спроведен преку програмата Еразмус +.Целта на проектот е да се подобри адаптибилноста  на учениците, зголемување на нивната автономија и способност да се здобијат со професионални вештини, да се зголеми нивното чувство за иницијатрива,ставање на учениците во нови контекси,потикнување на учење и подобрување на нивните јазични вештини.

Повеќе: СОУ Цар Самоил преку проект дел од програмата Еразмус

Активности на Црвен крст на Ресен

Црвениот крст на Р. Македонија во соработка со компанијата Комфи Ангел од Прилеп организира заедничка активност по повод десетгодишното постоење на компанијата.

Повеќе: Активности на Црвен крст на Ресен

Висока делагција на УНДП и СДЦ во посета на Преспа

Вискои претставници на канцеларијата на УНДП во Република Македонија предводени од заменик амбасадорот Алесандро Фракасети и високи претставници од Швајцарската Агенција за Соработка на чело со Кетрин Штокер беа во посета на Општина Ресен.

Повеќе: Висока делагција на УНДП и СДЦ во посета на Преспа

Подкатегории

Временска прогноза

Light Rain

5°C

Resen

Light Rain

Humidity: 81%

Wind: 14.48 km/h

  • 24 Mar 2016

    Rain/Snow 6°C 0°C

  • 25 Mar 2016

    Partly Cloudy 7°C -3°C

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.