S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Вести
  • Register

Честитка по повод Рамазан Бајрам на Градоначалникот Стрезовски

Градоначалникот на Општина Ресен М-р Ѓоко Стрезовски, во свое име и во името на Општина Ресен , упати честитка до сите граѓаните од исламска вероисповед во Општината и во  Република Македонија по повод големиот муслимански празник Рамазан Бајрам.

Повеќе: Честитка по повод Рамазан Бајрам на Градоначалникот Стрезовски

Министерот за Земјоделие Цветков во посета на погодените реони во Преспа

Денеска во посета на Општина Ресен беше Министерот за Земјоделство,Шумарство и Водостопанство г-дин Михаил Цветков и Министерот без ресор во Владата на РМ Фуркан Чаку кои ги посетија локациите кои беа најпогодени од невремето проследено со град кое ја зафати општина Ресен на 22.07.2014 година.

Повеќе: Министерот за Земјоделие Цветков во посета на погодените реони во Преспа

Јавен Повик за пријавување на штети од елементарна непогода Град која ја зафати територијата на Општина Ресен на 22.07.2014

Согласно работењето на Општината Ресен , а по настанатите штети од невремето проследено со силни врнежи од град  кое зафати делови од Општина Ресен  на ден 22.07 .2014 г.  ,Градоначалникот на Општината Ресен М-р Ѓоко Стрезовски   на ден 23.07 .2014 г  донесе  Решение  под бр.08-2240/1   за формирање на  пет Општински  Комисии   за процена   и утврдување на штетата од елементарни непогоди – Град. За да им се излезе во пресрет на граѓаните кои имаат претрпено штета од поројните дождови и градот кој зафати делови од Општина Ресен се ПОВИКУВААТ ГРАЃАНИТЕ ДА ЈА ПРИЈАВАТ ШТЕТАТА  НА НАЧИН:

Повеќе: Јавен Повик за пријавување на штети од елементарна непогода Град која ја зафати територијата на...

Соопштение бр.37/2014 од Служба за прогноза и сигнализација

Врз основа на податоците кои се добиени од феромонските мамци, во реонот  на  Рајца е  надминат економскиот праг од 5 – 7 пеперутки на јаболковиот црв во текот на една недела по феромон.  И затоа се препорачува да се изврши третирање со соодветни инсектициди (наменети за сузбивање на јаболковиот црв)  во периодот  од два до три дена.

Повеќе: Соопштение бр.37/2014 од Служба за прогноза и сигнализација

Првична процена околу 70 % од овошните насади во Преспа зафатени со град

Доцна попладнево заседаваше Општинскиот кризен штаб, предводен од Градоначалникот на Општина Ресен М-р Ѓоко Стрезовски, со цел да се превземат првичните неопходни мерки и да се согледа состојбата по големите врнежи на град кои зафатија поголем дел од Преспа и кои нанесоа штети врз овошните насади низ општината.

Повеќе: Првична процена околу 70 % од овошните насади во Преспа зафатени со град

Подкатегории

Временска прогноза

Resen

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.