S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Вести
  • Register

Соопштение бр.37/2014 од Служба за прогноза и сигнализација

Врз основа на податоците кои се добиени од феромонските мамци, во реонот  на  Рајца е  надминат економскиот праг од 5 – 7 пеперутки на јаболковиот црв во текот на една недела по феромон.  И затоа се препорачува да се изврши третирање со соодветни инсектициди (наменети за сузбивање на јаболковиот црв)  во периодот  од два до три дена.

Повеќе: Соопштение бр.37/2014 од Служба за прогноза и сигнализација

Јавен Повик за пријавување на штети од елементарна непогода Град која ја зафати територијата на Општина Ресен на 22.07.2014

Согласно работењето на Општината Ресен , а по настанатите штети од невремето проследено со силни врнежи од град  кое зафати делови од Општина Ресен  на ден 22.07 .2014 г.  ,Градоначалникот на Општината Ресен М-р Ѓоко Стрезовски   на ден 23.07 .2014 г  донесе  Решение  под бр.08-2240/1   за формирање на  пет Општински  Комисии   за процена   и утврдување на штетата од елементарни непогоди – Град. За да им се излезе во пресрет на граѓаните кои имаат претрпено штета од поројните дождови и градот кој зафати делови од Општина Ресен се ПОВИКУВААТ ГРАЃАНИТЕ ДА ЈА ПРИЈАВАТ ШТЕТАТА  НА НАЧИН:

Повеќе: Јавен Повик за пријавување на штети од елементарна непогода Град која ја зафати територијата на...

Делови од Преспа зафатени од големо невреме проследено со врнежи од град- ќе заседава општинскиот кризен штаб

Големо невреме проследено со 15 минутни поројни врнежи од град зафати делови од Преспа. Околу 15 часот денеска  на територијата на град Ресен , и во селските населби и атари на  Царев Двор, Дрмени, Јанковец, Болно , Избишта силно невреме проследено со врнежи од град кои во просек беа поголеми од 1 цм во дијаметар за 15 минути направи пустош во горенаведените делови од Преспа.

Повеќе: Делови од Преспа зафатени од големо невреме проследено со врнежи од град- ќе заседава општинскиот...

Првична процена околу 70 % од овошните насади во Преспа зафатени со град

Доцна попладнево заседаваше Општинскиот кризен штаб, предводен од Градоначалникот на Општина Ресен М-р Ѓоко Стрезовски, со цел да се превземат првичните неопходни мерки и да се согледа состојбата по големите врнежи на град кои зафатија поголем дел од Преспа и кои нанесоа штети врз овошните насади низ општината.

Повеќе: Првична процена околу 70 % од овошните насади во Преспа зафатени со град

МВР спроведува кампања ``Алкохол и Волан - Најлоша Комбинација``

Министерството за внатрешни работи и Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата почнаа со реализација на едукативна кампања за алкохолот и неговото влијание врз возењето.

Повеќе: МВР спроведува кампања ``Алкохол и Волан - Најлоша Комбинација``

Подкатегории

Временска прогноза

Light Rain

5°C

Resen

Light Rain

Humidity: 81%

Wind: 14.48 km/h

  • 24 Mar 2016

    Rain/Snow 6°C 0°C

  • 25 Mar 2016

    Partly Cloudy 7°C -3°C

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.