S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Вести
  • Register

Во понеделник 14 јули - второ авионско прскање против комарци

Општина  Ресен ја информира јавноста дека на ден 14 јули 2014 (понеделник) ќе се спроведе второто авионско прскање против комарци.Авионското третирање ќе започне во 05 часот наутро и ќе трае до 8 часот.

Повеќе: Во понеделник 14 јули - второ авионско прскање против комарци

ИНФОРМАЦИЈА ЗА ПРЕДСТОЈНАТА ПРВА ФАЗА ОД ПРЕВЕНТИВНА СИСТЕМАТСКА ДЕЗИНСЕКЦИЈА ЗА УНИШТУВАЊЕ НА КОМАРЦИТЕ НА ПОДРАЧЈЕТО НА ОПШТИНА РЕСЕН

Согласно Законот за Заштита на населението од заразни болести, а врз основа на одлуката на Советот на Општина Ресен за спроведување на превентивна систематска дезинсекција на територијата на Општина Ресен, како општа противепидемијска мерка, ЈЗУ Центар за јавно здравје -Битола го издава следново соопштение:

Повеќе: ИНФОРМАЦИЈА ЗА ПРЕДСТОЈНАТА ПРВА ФАЗА ОД ПРЕВЕНТИВНА СИСТЕМАТСКА ДЕЗИНСЕКЦИЈА ЗА УНИШТУВАЊЕ НА...

ПРОГРАМА - КУЛТУРНО ПРЕСПАНСКО ЛЕТО 2014 (ЕКСКЛУЗИВНО)

Општина Ресен подржана преку проектот на Министерството за култура `` Топол Културен Бран `` за претојното лето 2014 година најавува богата програма од културни настани  насловена како Преспанко Културно Лето 2014. Целта на оваа програма е преку низа на кулутни активности да се даде придонес на туристичката сезона во преспа но и да се овозможи на граѓаните од општината да имаат непосредна можност да уживаат во повеќе културно уметнички настани. Оваа програма е во реализација на општината, а културната понуда во текот на летото ќе биде збогатена и со настани кои ќе ги организира Допмот на Култура Драги Тозија од Ресен.

Повеќе: ПРОГРАМА - КУЛТУРНО ПРЕСПАНСКО ЛЕТО 2014 (ЕКСКЛУЗИВНО)

Соопштение бр.29/2014 од Служба за прогноза и сигнализација

Врз основа на податоците кои се добиени од феромонските мамци, во реоните  на Ресен, Царев Двор и Езерени  е  надминат економскиот праг од 5 – 7 пеперутки на јаболковиот црв во текот на една недела по феромон.  И затоа се препорачува да се изврши третирање со соодветни инсектициди (наменети за сузбивање на јаболковиот црв)  во периодот  од два до три дена.

Повеќе: Соопштение бр.29/2014 од Служба за прогноза и сигнализација

Се одржа манифестацијата по повод Иванден во Домот на Култура во Ресен

Денеска во дворот на Домот на Култура ``Драги Тозија`` во Ресен се одржа традиционалното одбележување на празникот Иванден согласно традициите кои во чест на овој празник се спроведуваат во Преспа.

Повеќе: Се одржа манифестацијата по повод Иванден во Домот на Култура во Ресен

Подкатегории

Временска прогноза

Light Rain

5°C

Resen

Light Rain

Humidity: 81%

Wind: 14.48 km/h

  • 24 Mar 2016

    Rain/Snow 6°C 0°C

  • 25 Mar 2016

    Partly Cloudy 7°C -3°C

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.