S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Вести
  • Register

Соопштение бр.29/2014 од Служба за прогноза и сигнализација

Врз основа на податоците кои се добиени од феромонските мамци, во реоните  на Ресен, Царев Двор и Езерени  е  надминат економскиот праг од 5 – 7 пеперутки на јаболковиот црв во текот на една недела по феромон.  И затоа се препорачува да се изврши третирање со соодветни инсектициди (наменети за сузбивање на јаболковиот црв)  во периодот  од два до три дена.

Повеќе: Соопштение бр.29/2014 од Служба за прогноза и сигнализација

ПРОГРАМА - КУЛТУРНО ПРЕСПАНСКО ЛЕТО 2014 (ЕКСКЛУЗИВНО)

Општина Ресен подржана преку проектот на Министерството за култура `` Топол Културен Бран `` за претојното лето 2014 година најавува богата програма од културни настани  насловена како Преспанко Културно Лето 2014. Целта на оваа програма е преку низа на кулутни активности да се даде придонес на туристичката сезона во преспа но и да се овозможи на граѓаните од општината да имаат непосредна можност да уживаат во повеќе културно уметнички настани. Оваа програма е во реализација на општината, а културната понуда во текот на летото ќе биде збогатена и со настани кои ќе ги организира Допмот на Култура Драги Тозија од Ресен.

Повеќе: ПРОГРАМА - КУЛТУРНО ПРЕСПАНСКО ЛЕТО 2014 (ЕКСКЛУЗИВНО)

Отсранет дефектот на водоводната мрежа на дел од ул. 29 Ноември во Ресен

По големиот дефект кој настана на водоводната мрежа на дел од улица ``29 Ноември`` во Ресен во текот на минатата ноќ, ОД ЈКП Пролетер информираат дека на терен е отстранет дефектот и засегнатото население ќе добие вода за пиење рано попладне овој ден.

Повеќе: Отсранет дефектот на водоводната мрежа на дел од ул. 29 Ноември во Ресен

Се одржа манифестацијата по повод Иванден во Домот на Култура во Ресен

Денеска во дворот на Домот на Култура ``Драги Тозија`` во Ресен се одржа традиционалното одбележување на празникот Иванден согласно традициите кои во чест на овој празник се спроведуваат во Преспа.

Повеќе: Се одржа манифестацијата по повод Иванден во Домот на Култура во Ресен

Подкатегории

Временска прогноза

Light Rain

5°C

Resen

Light Rain

Humidity: 81%

Wind: 14.48 km/h

  • 24 Mar 2016

    Rain/Snow 6°C 0°C

  • 25 Mar 2016

    Partly Cloudy 7°C -3°C

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.