S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Економија
  • Register

Струјата поскапа за 3,47 проценти

Тарифините потрошувачи од денеска ќе плаќаат за 3,47 отсто поскапа цена за потрошената електрична енергија, одлучи вчера  Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Новата цена на струјата за домаќинствата ќе важи до 1 јули идната година.

Според одлуката на РКЕ, еднотарифните домаќинства ќе плаќаат по 4,48 денари за потрошен киловат час електрична енергија, а двотарифните 5,59 денари за дневната тарифа и 2,8 денари за ноќната.  Како што вчера информира престедателот на РКЕ, Димитар Петров, од вкупното зголемување, 1,52 проценти се за ЕЛЕМ, 0,66 за МЕПСО и 1,29 проценти за ЕВН Македонија.

Временска прогноза

Light Rain

5°C

Resen

Light Rain

Humidity: 81%

Wind: 14.48 km/h

  • 24 Mar 2016

    Rain/Snow 6°C 0°C

  • 25 Mar 2016

    Partly Cloudy 7°C -3°C

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.