S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Култура
  • Register

Достоинствено одбележан Илинден во Преспа

Националниот Празник - Илинден на свечен и достoинствен начин оваа година беше одбележан на територијата на Општина Ресен. Славејќи 102 години од Илинденското Востаниe и 71 година од Првото Заседание на АСНОМ бројни делегации положија свежо цвеќе на спомен одбележјата од илинденскиот период и од НОБ на територија на Преспа.

Повеќе: Достоинствено одбележан Илинден во Преспа

Одржана Ликовна Работилница во Отешево

Општинската установа Дом на култура „Драги Тозија" - Ресен, организираше еднодневна ликовна работилница на родокрајни ликовни уметници од Преспа. Креативниот дел од ликовната работилница се одржа на 10.09.2014 во Отешево .

Повеќе: Одржана Ликовна Работилница во Отешево

Детската Претстава "Вреќа Полна Желби" на 05.09.2014 во Ресен

Во рамките на манифестацијата Топол Културен Бран и Преспанското Културно Лето се организира настан наменет за нашите најмали сограѓани.

Повеќе: Детската Претстава "Вреќа Полна Желби" на 05.09.2014 во Ресен

Најмладите ресенчани уживаа во претставата "Вреќа Полна Желби"

Денеска во Кино Салата при домот на Култура Драги Тозија во Ресен во рамките на манифестацијата Топол Културен Бран и Преспанското Културно Лето се одржа детската претстава "Вреќа Полна Желби" во изведба на детскиот театар Бабец од Битола во соработка со НУ Центар за Култура Битола.

Повеќе: Најмладите ресенчани уживаа во претставата "Вреќа Полна Желби"

Концерт на ``Љубојна`` во Ресен на 28.08.2014

Во Рамките на манифестацијата Топол Културен Бран 2014 и како дел од Преспанското Културно Лето 2014 на 28.08.2014 на Градскиот Плоштад во Ресен со почеток од 21.30 свој концерт ќе има Музичкиот Состав ``Љубојна``.

Повеќе: Концерт на ``Љубојна`` во Ресен на 28.08.2014

Временска прогноза

Light Rain

5°C

Resen

Light Rain

Humidity: 81%

Wind: 14.48 km/h

  • 24 Mar 2016

    Rain/Snow 6°C 0°C

  • 25 Mar 2016

    Partly Cloudy 7°C -3°C

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.