S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Култура
  • Register

Раде Шербеџија го отвори 12-от Актер на Европа во Ресен ( Фото)

Вечерва во прекрасниот амбиент на ресенскиот сарај беше отворено дванаесетото издание на меѓународниот театарски фестивал ``Актерот на Европа``.На свеченото отворање од странна на Градоначалникот на Општина Ресен М-р Ѓоко Стрезовски, Престседателот на Фестивалот Јордан Плевнеш и Претседателот на жирито на овој фестивал актерот Мето Јовановски наградата за животно дело Актер на Европа му беше доделена на познатиот хрватски и светски актер Раде Шербеџија .

 Заблаагодарувајќи се за добиенета награда за животно дело Шербеџија истакна дека многу му е мило што токму на овој фестивал кој се одвива во духот на заедништвото на трите народи на преспанското езеро добива награда .

Пред побеќе стотици преспанчани и посетители од регионот во  преполниот двор на ресенскиот сарај Раде Ѓербеџија имаше свој настап со рецитал и изведе неколку музички нумери на акустична гитара.

Фестивалот продолжува утре со тетарската претстава Перверзија од република Грција во режија на Хриса Јоаниду.

Фестивалот кој се одржува 12 години по ред е во организација на Езеро Без Граници, Универзитетот за аудиовизуелни уметности ЕСРА и Општина Ресен, а со поддршка на Министерствот за култура на Република Макеоднија. 

Временска прогноза

Light Rain

5°C

Resen

Light Rain

Humidity: 81%

Wind: 14.48 km/h

  • 24 Mar 2016

    Rain/Snow 6°C 0°C

  • 25 Mar 2016

    Partly Cloudy 7°C -3°C

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.