S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Култура
  • Register

Јапонски танци се играа во Ресен

Вечерва на градскиот плоштад во Ресен во организација на Домот на Култура ``Драги Тозија`` од Ресен , се одржа едночасовен концерт на јапонски традиционални танци.

Танцовите Цугару аја буши,Танцот на песната на рушениот замок,Санса одори, Танцот на лавот на Ечиго,Еиса беа еден мал дел  богатата од јапонската традиција и култура која вечерва пред околу 200 ресенчани беше претставена од фолклорната група од Кумагаја- Јапонија.

Во чест на гостите од Јапонија Градоначалникот на Општина Ресен М-р Ѓоко Стрезовски одржа прием за членови од фолклорната група од Јапонија при што го истакна своето големо задоволств о од овој несекојдневен настан во ресен и им се заблагодари на гостите од Јапонија за нивниот труд и ангажман да ја доближат културата на далечниот исток на овие простори.

Временска прогноза

Light Rain

5°C

Resen

Light Rain

Humidity: 81%

Wind: 14.48 km/h

  • 24 Mar 2016

    Rain/Snow 6°C 0°C

  • 25 Mar 2016

    Partly Cloudy 7°C -3°C

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.