S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Култура
  • Register

Одржана Ликовна Работилница во Отешево

Општинската установа Дом на култура „Драги Тозија" - Ресен, организираше еднодневна ликовна работилница на родокрајни ликовни уметници од Преспа. Креативниот дел од ликовната работилница се одржа на 10.09.2014 во Отешево .

На работилницата  учествуваа 20 уметници, чии ликовните творби ќе бидаат отстапени на  Домот на културата во трајна сопственост.  Воедно  Домот на Култура со дела на овие ликовнми творци ќе организира и изложба во рамките на Манифестацијата Преспански Јаболкобер 2014”.

Градоначалникот на Општина ресен кој ја посети ликовната работилница истакна дека ова е зачеток на една активност кој во иднина ќе прерасне во традиционално  ликовно творење на роднокрајните автори и изрази големо задоволство од одзивот на авторите кои се појавија на ликовната работилница. Општина Ресен ќе ја даде сета логистичка подршка во иднина овој настан да биде предвесник на Манифестацијата Преспаски јаболкобер и посебно ќе обрати внимание на создавањето на услови за работа на роднокрајните уметници во Општина Ресен.

 

Временска прогноза

Light Rain

5°C

Resen

Light Rain

Humidity: 81%

Wind: 14.48 km/h

  • 24 Mar 2016

    Rain/Snow 6°C 0°C

  • 25 Mar 2016

    Partly Cloudy 7°C -3°C

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.