S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Култура
  • Register

Во Ирскиот Паб - Road to Dublin ќе биде поставена изложба од ликовни дела насловена како ``Деца од Ресен``

Утре 03.08.2014 година  со почеток од 21 часот и 30 минути rесенчани ќе можат да бидат сведоци на една во сeкој случај нова,инветивна и храбра иницијатива поврзана со ликовната креативност на ресенските млади творци.

Повеќе: Во Ирскиот Паб - Road to Dublin ќе биде поставена изложба од ликовни дела насловена како ``Деца...

На 4 Август во Ресен се отвора изложба на уметникот Томо Бундовски

Во рамките на преспанското Културно Лето 2014  , во организација на општина Ресен , а подржано од Министерството за Култура во изложбениот Салон во Домот на Култура ``Драги Тозија`` со почеток од 20 часот на 04.08.2014 ќе биде отворена изложбата на уметникот Томо Бундовски.

Повеќе: На 4 Август во Ресен се отвора изложба на уметникот Томо Бундовски

На 3 Август ќе се одржат Болнски Иселенички Средби

Во склоп на традицијата и оваа година се организираат Болнските Иселенички Средби. манифестацијата која на едно место ги собира сите оние граѓани кои живееат или имаат потекло од с.Болно како и дијаспората која потекнува од ова преспанско село, ќе се одржи на 03.08.2014 година со почеток од 18 часот во с.Болно.

Повеќе: На 3 Август ќе се одржат Болнски Иселенички Средби

Памперси и Паркети во Долно Дупени

 Во рамките на манифестацијата Преспанско Културно лето во реализација на Општина Ресен , а подржано од Министерството за Култура на 04.08.2014 година во с. Долно Дупени во близина на Кафе бар ОАЗА на отворен простор ќе настапат битолските поп состави Памперси и Паркети.

Повеќе: Памперси и Паркети во Долно Дупени

Јапонски танци се играа во Ресен

Вечерва на градскиот плоштад во Ресен во организација на Домот на Култура ``Драги Тозија`` од Ресен , се одржа едночасовен концерт на јапонски традиционални танци.

Повеќе: Јапонски танци се играа во Ресен

Временска прогноза

Light Rain

5°C

Resen

Light Rain

Humidity: 81%

Wind: 14.48 km/h

  • 24 Mar 2016

    Rain/Snow 6°C 0°C

  • 25 Mar 2016

    Partly Cloudy 7°C -3°C

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.