S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Култура
  • Register

На Први Август започнуваат 41-те Љубански Илинденски Иселенички Средби

Оваа година традиционално во с. Љубојно во деновите 1 и 2 Август се одржуваат 41-те Љубански Илинденски Иселенички Средби. Од одборот за прослава кој воедно е организатор на манифестацијата која меѓудругото е помогната и од Општина Ресен , ги покануваат сите граѓани на Преспа и пошироко со своето присуство да ја збогатат оваа општонародна манифестација. Манифестацијата која ќе се одржи во два дена ја има следната програма:

Повеќе: На Први Август започнуваат 41-те Љубански Илинденски Иселенички Средби

Тијана и Тони Зен наскоро во Претор

Активностите поврзани со манифестацијата Преспанско Културно Лето и Топол Културен Бран  во организација на општина Ресен и помогнати од Министерството за Култура на Република Македонија продолжуваат и во месец август.

Повеќе: Тијана и Тони Зен наскоро во Претор

Во петок 25.07.2014 Концерт на Синтезис во Ресен

Музичкиот состав Синтезис во Петок на 25.07.2014 година на Градскиот Плоштад во Ресен со почеток во 21 часот ќе одржи вечерен концерт. Настапот на Синтезис во Ресен е овозможен преку Манифестацијата Топол Културен Бран и Преспанското Културно Лето.

Повеќе: Во петок 25.07.2014 Концерт на Синтезис во Ресен

Традиционални јапонски танци на ресенскиот плоштад

Во организација на Домот на Култура ``Драги Тозија`` од Ресен. во среда на 30.07.2014 со почеток од 21 часот ќе се реализираат Јапонски традиционални танци.

Повеќе: Традиционални јапонски танци на ресенскиот плоштад

Сашко Коцев со ``Не се клади на Енглези`` презакажан за 19.07.2014 во Ресен

Таетарската претстава ``Не се клади на Енглези`` во изведба на актерите Сашо Коцев, Оливер Митковски и Александар Микиќ која во рамките на Преспанското Културно Лето 2014 требаше да се реализира на 16.07.2014 во Ресен,СЕ ПРЕЗАКАЖУВА ЗА НА 19.07.2014 ВО 21 ЧАСОТ ВО КИНО САЛАТА НА ДОМ НА КУЛТУРА ВО РЕСЕН.

Повеќе: Сашко Коцев со ``Не се клади на Енглези`` презакажан за 19.07.2014 во Ресен

Временска прогноза

Light Rain

5°C

Resen

Light Rain

Humidity: 81%

Wind: 14.48 km/h

  • 24 Mar 2016

    Rain/Snow 6°C 0°C

  • 25 Mar 2016

    Partly Cloudy 7°C -3°C

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.