S5 Soul Search - шаблон joomla Новости
Култура
  • Register

Годишниот концерт на КУД Таше Милошевски на 10 јули

По двете успешни гостување на реномираните фестивали во Монтана и Приоморско во  Република Бугарија, каде преку сплетовите од добропознатите традиционални ора и танци од Mакедонија достојно се претставија себе си и општината, КУД Таше Милошевски конечно го најави долгоочекуваниот годишен концерт.

Повеќе: Годишниот концерт на КУД Таше Милошевски на 10 јули

Повик на Дом на Култура за учество во чествувањето на Иванден

Домот на Култура Драги тозија од Ресен во духот на преспанската традиција организира чествување на Иванден. Настанот ќе се одржи на 07.07.2014 и за таа цел од Домот на Култура повикуваат:

Повеќе: Повик на Дом на Култура за учество во чествувањето на Иванден

Актерот на Европа започнува на 06 јули 2014 година со гостување на Раде Шербеџија

Секоја година во периодот од 06 до 11 јули, на бреговите на Преспанското езеро, веќе десет години по ред се одржува Интернационалниот театарски фестивал “Актерот на Европа”. Со тоа фестивалот се етаблира како една од најзначајните културни манифестации во Преспанскиот регион и Република Македонија. На него до сега учествувале врни имиња на домашната, регионалната и интернационаланта театарска сцена. Традиционалано секоја година во духот на културната соработка меѓу Македонија, Албанија и Грција отворањето е со обраќање кон публиката на трите јазици кои што се говорат на Преспанското езеро

Повеќе: Актерот на Европа започнува на 06 јули 2014 година со гостување на Раде Шербеџија

Во сабота ќе се одржи настан ,,Поглед преку очите на младите ресенчани“

Mладинскиот тим Ресен при Здружението за локален развој АКЦИЈА ПЛУС Ресен, а е поддржан од страна на Проектот на УСАИД за граѓанско општество кој го спроведува Фондацијата Отворено општество – Македонија во соработка со четири граѓански организации: Младински образовен форум, Форум – Центар за стратегиски истражувања и документација, Центар за граѓански комуникации и Реактор – Истражување во акција, организира настан на градскиот плоштад.

Повеќе: Во сабота ќе се одржи настан ,,Поглед преку очите на младите ресенчани“

Временска прогноза

Light Rain

5°C

Resen

Light Rain

Humidity: 81%

Wind: 14.48 km/h

  • 24 Mar 2016

    Rain/Snow 6°C 0°C

  • 25 Mar 2016

    Partly Cloudy 7°C -3°C

PrespaNews

Prespanews.com не одговара и не мора да се согласува со ставовите и реакците на своите читатели и колумнисти кои ги објавува  во дел од своите  рубрики. Не е Забрането преземање/копирање на содржините меѓутоа ред е да се побара  претходна согласност од авторот или од редакцијата Контакт 24/7   Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.